Alexander Graham Bell Telefonu Nasıl İcat Etti Özeti

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 2 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Özet Alexander Graham Bell Telefonu Nasıl İcat Etti


  Alexander Graham Bell'in Telefonu İcadı  Telefonu icat eden Graham Bell in annesi doğuştan işitme engelliydi. Bell, tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı.

  1875 yılının 2 Haziran Haziran günü,Alexander Graham Bell Bostonda belirli bir konuda deneyler yapıyordu. Deneyler, aynı hattan aynı zamanda birkaç telgraf mesajının gönderilmesiyle ilgiliydi.Alexander Graham Bell alıcı cihazla bir odada çalışırken, asistanı Thomas Watson da başka bir odadan gönderme yapıyordu.

  Watson bir çelik parçasıyla titreşimler yaptığı esna da,yay kirişinin çıkardığı sesi andıran bir ses duyuldu.Graham Bell ansızın odaya daldı ve Watsona "hiç bir şeye dokunma, ne yaptığını göreyim" dedi. Mıknatıs üzerinde hala titreşen çelik çubuğun,telde değişken güçlü bir akımın akmasına sebep olduğunu gördü. Bellin çalıştığı odada o yay kirişin sesini çıkaran da bu akımdı.Ertesi gün ilk telefon yapılmıştı.
   
 2. Başka bir sitede 1880 yılında buldu dıyor hangisi doğru bu benım performans odevim de tehlıkeye gırmek istemıyorum . ama yapanın ellerine sağlık :) teşekkürler :))
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nis 2015
 3. Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız ALO sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin adının "kısaltılmış" biçimidir.
  Sevgilinin "tam adı" "Alessandra Lolita Oswaldo" dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden Alexander Graham Bell’in sevgilisiydi. Graham Bell, telefonu icad edince, ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti.
  Atölyesinde, telefonu çalınca, arayanın Allessandra Lolita Oswaldo’dan başkası olamayacağını bildiğinden; Graham Bell, telefonu açar açmaz "Alessandra Lolita Oswaldo" diyordu.
  Bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lol Os" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça, Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve ona iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "ALO" idi.
  Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen, sevgilisinin bitmez tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Bell’i terk etti.
  Yaşlı Bell, sevgilisinin kendisini bir gün arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell’i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında, kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu ALO diyerek açıyor ve herkese artık ALO diyordu.
  O günlerde hemen herkes, telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell’in anısına saygı olarak ALO demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı ALO sözcüğü işte o günlerden uzanmaktadır günümüze...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Nis 2015
 4. İskoç asıllı olan mucitin bana göre en ilginç durumu ise annesi ve karısı ile hiç telefonda konuşamaması çünkü ikisininde sağır olması.

  Aynı zamanda telefon icat ettikten sonra ilk söylediği kelime ise "sesimi duyun" olmuştur. Kendisine çok şey borçluyuz. Şu günlerde ise telefon sayısı ile dünya nüfusu eşitlendi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Tem 2015
 5. Telefonu, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1876 yılında Alexander Graham Bell icat etti. Gerçi Antonio Meucci 1854'te ve Elisha Grey de 1876'da telefon türü araçlar buldu. Ama Graham Bell, mahkeme kararıyla "telefonun mucidi" ilan edildi. Ve patentini aldı.
  İşin ilginç yanı Graham Bell, "ben telefon icat edeceğim" diye yola çıkmamıştı. Sağırların duyabilmesine olanak sağlayacak bir alet geliştirmek istiyordu. Neye niyet, neye kısmet!
  İlk telefonlar 1877'de Boston'da kullanıldı. İlk "umumi telefon" 1880'de Connecticut'ta çalıştı. İlk otomatik telefon görüşmesi Indiana eyaletindeki La Porte'de 1892'de gerçekleştirildi.
  Anlatılan o ki, telefon ilk icat edildiğinde pek kimse "alıcı" çıkmamış. Ta ki, Brezilya İmparatoru telefonu deneyip de "Tanrım, konuşuyor bu!" diyene kadar...
  Bir ilginç bilgi daha vermek gerekirse, telefon sözü "Alo" Graham Bell'in sevgilisinin adının baş harflerinden oluşmuştur. Graham Bell'in sevgilisinin adı Alessandra Lolita Oswaldo idi.