Alexander Graham Bell Neyi Buldu

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 28 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Alexander Graham Bell'in Buluşu


  Alexander Graham Bell Neyi İcat Etti


  Edinburgh'da doğan Alexander Bell, ses konusunda çalışmalar yapan bir ailenin çocuğuydu. Adı, gene Alexander Bell olan büyükbabası (1790 - 1865), dinleyicileri tarafından açıkça anlaşılabilme kaygısıyla diksiyona önem veren bir aktördü.

  Alexander Graham Bell kullanılabilir ilk telefonun icadını 1875 yılında yaptı. Patentini 1 yıl sonra aldı. 1877 yılında Bell Telephone Company adlı şirketi kurdu. 1880 yılında şirketten ayrıldı ve işitme engelliler üzerinde çalışmak için Volta Laboratuvarını kurdu. İşitm engelliler için konuşmaların ışınlar aracılığı ile iletilebilmesini sağlayan Photophone isimli icadını gerçekleştirdi. 1880 ve 81 yılları arasında Edisonun Fonografını geliştirmeye çalıştı. Bu araştırma geliştirme sonucunda kayıt tutabilen Graphopone ortaya çıktı. Bu prototip ile yaptığı kayıtlar halen Amerikadaki Smithsonian Enstitüsünde saklanmaktadır.

  Aynı yılın sonlarına doğru ilkel bir metal dedektör icat etti. Bunu geliştirmek için herhangi bir çaba göstermedi ancak 1925 yılında aynı temellere dayanan daha gelişmiş bir modeli Gerhard Fisher icat edecekti.Yeni doğan bir bebeği solunum rahatsızlığı nedeniyle ölünce bunun üzerinde çalıştı. Yapay bir akciğer üretmeyi başardı ve adını Vacuum Jacket koydu.

  1888 yılında ise National Geographic Societynin kurulmasına yardımcı oldu. Sağır vatandaşlara konuşma öğretmek için bir dernek kurdu. 1904 yılında Bileşik Hücresel Hava Aracı isimli bir icat için patent aldı. 1907 yılında havacılık deneyleri birliğinin kurulmasına yardımcı oldu.
   
 2. Ödevime çok yardımcı oldu
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Şub 2015