Alexander Graham Bell Çalıştığı Alan

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 15 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alexander Graham Bell Çalıştığı Alan
  Alexander Graham Bell Çalıştığı Alan Nedir

  Alexander Graham Bell Telefon Alanında çalışmalar yapmıştır.

  Alexander Graham Bell 3 Mart 1847, Edinburgh İskoçya doğumludur.1876'da telefonun icadı ile tanınan Alexander Graham Bell önce Ontario'ya, daha sonra Boston'a yerleşti. Ancak ABD Temsilciler Meclisi'nden, telefonun mucidinin İskoç Graham Bell değil, İtalyan göçmeni Antonio Meucci olduğu kararı çıktı.

  Ünü kısa sürede yayılan Bell, Oxford Üniversitesine konuk öğretmen olarak çağrıldı. İngiltere'de eline geçen Alman Hermann von Helmholz adlı bilginin işitme fizyolojisine ilişkin kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabilineceği düşüncesi üzerinde yoğunlaştı. Bu sırada başka bilim adamları da bu konularda çalışmalar yürütüyordu. Elisha Gray bunlardan biri.

  Telefonu ilk icat eden Graham Bell in annesi doğuştan işitme engelliydi. Dedesi ve babası yıllarını işitme engellilere adadı. Özellikle babası işitme engellilere duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı.

  Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 133 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Bellin sesini telefon'dan duydu. ABDnin 100üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı. Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesinden Mabel ile bir yıl sonra evlendi.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Alexander Graham
Forum Başlık Tarih
Biyografi Alexander Graham Bell kısaca hayatı ve buluşları 28 Haziran 2013
Biyografi Alexander Graham Bell hayatı kısaca 26 Haziran 2013
Biyografi Alexander Graham Bell Hakkında Kısa Bilgi 19 Aralık 2012
Biyografi Alexander Graham Bell Yaptığı Çalışmalar 5 Eylül 2012
Biyografi Alexander Graham Bell Yaşam Öyküsü 4 Eylül 2012