Alexander Calder kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 22 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. alexander calder mobiles
  alexander calder biography

  Alexander Calder doğum günü
  Alexander Calder hayatı
  Alexander Calder hakkında bilgi

  Alexander Calder kimdir
  22 Temmuz 1898 tarihinde Lawnton, Pennsylvania'da doğdu. Artist bir aileden geldi. 1902 yılında dört yaşındayken, şimdi Metropolitan Museum of Art New York'ta bulunan babasının heykeli için çıplak poz verdi. Aynı yıl içinde, ilk heykel çalışması olan kil fili tamamladı. Üç yıl sonra ailesi Oracle, Arizona'ya taşındı ve bir yıl için çocukları, arkadaşlarına bıraktı. Çocuklar, ebeveynleri ile 1906 yılının Mart ayında tekrar biraraya geldiler ve Arizona'daki çiftlikte aynı yılın sonbaharına kadar kaldılar. Arizona'dan sonra Calder'ın ailesi Pasadena, Kaliforniya'ya taşındı.

  1909 yılında, dördüncü sınıftayken ailesi için Noel hediyesi olarak pirinç levhadan bir bir köpek ve bir ördek heykeli oluştudu.

  Sanat kariyeri

  Calder, bir artist olmaya karar verince Art Students League of New York'a yerleşti. Öğrenciyken, National Police Gazette için 1925 yılında çalıştı. Burada Ringling Brothers and Barnum and Bailey Circus çizimleri için görev aldı. Daha sonraki çalışmalarında tema olacak olan sirke hayran oldu. 1926 yılında, Calder Paris'e taşındı. Sırp oyuncak tüccarının önerisiyle, artikülasyon ile oyuncak yaratmak başladı. 1927 yılında Birleşik Devletler'e geri döndü. Çocuklar için ahşaptan çekilebilen ve itilebilen oyuncaklar tasarladı ve bunlar, Gould Manufacturing Company tarafından üretildi.

  1928 yılında, Calder, ticari bir galeri olan Weyhe Galerisi New York'ta ilk solo fuarını düzenlendi. 1934 yılında ise, ilk solo müze sergisini The Renaissance Society at the University of Chicago'da düzenledi.

  Paris'teyken Calder, Joan Miró, Jean Arp ve Marcel Duchamp gibi birçok avant-garde sanatçılarıyla tanıştı. 1930 yılında Piet Mondrian'ın stüdyosuna yaptığı bir ziyaret, onu soyut sanatta şoka uğrattı.
   


Similar Threads: Alexander Calder
Forum Başlık Tarih
Biyografi Alexander Graham Bell kısaca hayatı ve buluşları 28 Haziran 2013
Biyografi Alexander Graham Bell hayatı kısaca 26 Haziran 2013
Biyografi Alexander Graham Bell Hakkında Kısa Bilgi 19 Aralık 2012
Biyografi Alexander Graham Bell Yaptığı Çalışmalar 5 Eylül 2012
Biyografi Alexander Graham Bell Yaşam Öyküsü 4 Eylül 2012