Alev Alatlı Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alev Alatlı Biyografi
  Alev Alatlı Hayatı

  Alev Alatlı 1944 Yılında İzmir'de doğdu. Alev Alatlı Yazardır.Musahipzade Celal Alev Alatlının annesinin büyük amcasıdır. Alev Alatlı Ortaokulu Ankara'da, liseyi babası Ertuğrul Alatlı'nın askerî ateşe olarak bulunduğu Tokyo'da The American School in Japan'da okudu.Alev Alatlı Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünü bitirdi (1963). ABD'de Vanderbilt Üniversitesinde (1965) ekonomi, Dartmouth Kolejinde felsefe mastırı (1968) yaptı. Canaan Kolejinde kalkınma iktisadı öğretim üyeliğinde bulundu.Alev Alatlı Ankara'da Devlet Planlama Teşkilâtında iktisat uzmanı (1970- 1972), Amerika'da California Üniversitesinde psiko-dilbilim araştırma görevlisi (1972- 1974) olarak çalıştı. İstanbul'da Bizim English dergisini yönetti (1981-1984), 1984 - 1985 yılları arasında Yazko başkan yardımcısı idi.

  Alev Alatlı, entelektüel birikime sahip bir yazar olarak kendisini gösterdi. Romanlarında Türkiye'de öne çıkmış aydın diye vasıflandırılan tiplerin çelişkilerini sergiledi. Yazko Edebiyat, Somut, Nokta, Sur, Türk Edebiyatı, Cönk, İnsan ve Teknoloji'de yazıları yayınlandı. Dört cilt olarak "Orda Kimse Var mı?" serisinden yayınladığı romanları büyük yankı uyandırdı. Roman kahramanları isimleriyle gerçek hayattaki kişilerdir.

  İkinci nehir romanı 'Gogol'ün İzinde' genel başlığı ile yine dört cilttir. Bu seride yazar Rusya'nın 300 yıllık Batılılaşma serüvenini ele almıştır. Doğu ve Batıyı karşılaştırıyor ve tek ihtiyacın 'merhamet' olduğu üzerinde duruyor. Bu romanlar, Rusya'ya bak bizi gör, çerçevesinde yazılmıştır.

  Alev Alatlı'nın Romanlarından Bazıları

  Yaseminler Tüter mi Hala
  İşkenceci
  Orda Kimse Var mı
  Viva la Muerte Yaşasın Ölüm
  Valla, Kurda Yedirdin Beni
  O.K. Musti, Türkiye Tamamdır
  Kadere Karşı Koy A.Ş.
  Schrödinger'in Kedisi-Rüya
  Tunuslu Hayreddin Paşa