Alerjik nezle tipleri Alerjik nezle Tedavi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Alerjik nezle, burun mukozasında meydana gelen alerjik bir reaksiyondur. Burnun kaşıntı hissi ile başlar. Sonrasında da doluluk, yanma, akıntı ve hapşırma krizleriyle kendini gösteren bir tablo yaratır. Genellikle bu duruma akıntılı bir konjunktiva iltihabı (Alerjik konjunktivit) da eklenir. Her yaştan çocuk ve erişkin alerjik nezle hastası olabilir.

  Burnun koku alma dışında akciğere giden havayı ısıtma, nemlendirme ve süzme gibi üç görevi daha vardır. Çocuğunuzdaki sürekli nezle hali burnunun fonksiyonlarını bozar ve burnunun mukozasında hasara yol açar. Bu durumda burun kanatlarının kalınlaşmasına ve nefes almasının zorlaşmasına sebep olur.

  Alerjik nezle tipleri

  • Bütün bir yıl boyunca süregelen şekilde devam eden nezleye perrenial rinit denir.

  • Yılın belli zamanlarında, yani mevsimsel olarak ortaya çıkıyorsa da buna saman nezlesi veya pollinosis denir.

  Alerjik nezlenin tetikleyicileri

  Alerjik nezlenin tetikleyicileri; ev tozu, toz akarı dışkısı, tütün dumanı, cilt kepekleri, hayvan tüyleri ya da ev içindeki küf mantarı sporları gibi alerjenlerdir. Çocuğunuzun ya da sizin bütün bir yıl boyunca nezleyi üzerinizden atamamanıza, çevrede bulunan ev tozu, hayvan tüyleri gibi alerjenler etken olur. Mevsimsel alerjik nezlesinin diğer tetikleyicileri ise (Saman nezlesi) polenler ve küflerdir.

  Belirtileri

  Sulu burun akıntısı (Rinore), burun tıkanıklığı, hapşırma, burun ve boğaz bölgesinde kaşıntı, gözlerde yaşarma alerjik nezlenin belirtileridir. Bu semptomlardan iki ya da daha fazlası çoğu günlerde, bir saatten fazla sürede sizi ya da çocuğunuzu etkiliyorsa alerjik nezle olduğunuzu düşünebilirsiniz.

  Bulgular hastalığını evresine göre farklı olur. Zamanla çocuğunuzun burun tıkanıklığın belirginleşir ve hapşırması ikinci plana geçer. Devamında burun tıkanıklığına, geniz akıntısı eşlik eder. Alerjik rinitli (Nezle) olan çocuğunuz burnunun kaşıntısını önlemek için devamlı siler, buna Alerjik selamdenir. Yine kronik burun tıkanıklığı yaşadığında çocuğunuzun gözaltlarınızda morumsu halkalanma ve torbalanmalar oluşur. Ayrıca hastalarda adenoid yüz görünümüne ve yüksek damak gelişmesine de zemin hazırlar.

  Alerjik nezleye bağlı olarak görülebilecek hastalıklar

  Alerjik nezle, bronşsal astımla birlikte görülebilir, ancak astımın gelişmesine eğilimi artırmaz. Eğer, yıl boyunca çocuğunuzun alerjik nezlesi tekrar ediyorsa, üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzit görülür. Enfeksiyon alerjik semptomları uyarır, alerji de enfeksiyona eğilimi artırır. Enfeksiyonların uzaması burunda ve sinüslerde polip oluşmasına neden olabilir.

  Alerjik nezle nasıl tanınır?

  Üç haftadan uzun süre iyileşme eğilimi göstermeyen ya da ilkbahar ve yaz aylarında soğuk algınlığı belirtileri olmaksızın gelişen nezle durumlarında alerjik nezle şüphesi vardır. Böyle durumlarda mutlaka doktora danışmalısınız.

  Alerjik nezleden şüphelenildiğinde, alerjiyi tetikleyen maddeyi bulmak için doktorunuz, çocuğunuza cilt veya kan testleri yapabilir. Ayrıca nasal eosinofili olarak adlandırılan burun sekresyonlarında alerji hücrelerinin yüzdesinin ölçümü esasına dayanan bir tanı testini de yaptırmanızı doktorunuz isteyebilir.

  Allerjik nezlenin tedavisi

  • Alerjenlerle temasın kesilmesi ve eğitim: Şikayetiniz ve yapılan deri testlerinizin sonuçlarına göre polenlerden ve ev tozundan çocuğunuzu sakınmanız önerilebilinir.

  • Buhar ve tuzlu su kullanımı: Çocuğunuzun burnundaki ödemi ve alerjeni uzaklaştırmak amacı ile tuzlu su spreylerini uygulayabilirsiniz.

  • İlaç tedavisi: Tedavide vücudun alerjene karşı tepki verme mekanizmasını baskılayan antihistaminik ilaçlar ve steroid ihtiva eden burun spreyleri kullanılır. Bu ilaçları polen sezonu boyunca çocuğunuza kullanmanız gerekmektedir.

  • İmmünoterapi: Alerjik nezlesi olan çocuğunuz aşı tedavisinden çok faydalanır. İmmünoterapi ile deri testleri sonucunda etken olduğu saptanan alerjene karşı vücudununa duyarsızlaştırma işlemi yapılarak tedaviniz sağlanır.
  Uzman Doktor Esra Dolar​
   


Similar Threads: Alerjik nezle
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Alerjik Nezleye Teknolojik Çare 5 Mart 2013
Sağlık Rehberi Alerjik Nezle Tedavisi 2 Ekim 2012
Sağlık Rehberi Alerjik Hastalıklarda Tedavi Şartı 5 Nisan 2012
Sağlık Rehberi Alerjik Egzamanın Düşmanı Stres 2 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Alerjik egzama nedir neden olur? 19 Ocak 2012