Alerjik Nezle Nasıl Tedavi Edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 20 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alerjik Nezle Nedir Nasıl Tedavi Edilir


  Alerjik Nezle Nedir


  Alerjiye neden olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonrasında ortaya çıkan ve akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlere seyreden rahatsızlığa alerjik nezle adı verilmektedir.

  [​IMG]

  Alerjik Nezle Tedavisi


  Alerjik nezle tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Hemen söyleyelim ki, bazı ilaçlar özellikle de kortizon hap ve iğneleri hastalık belirtilerini çok kısa sürede bıçak gibi keserler, fakat maalesef hem ciddi yan etkilere neden olabilirler ve hem de etkileri kalıcı değildir, yani ilacı bıraktıktan bir süre sonra tüm belirtiler tekrar ortaya çıkar. Sprey şeklinde kortizon gibi ilaçlar ise, ancak uzun zaman düzenli kullanıldıklarında etkili olurlar ve bırakıldıklarında da belirtiler tekrarlar. Antihistaminik ilaçlar ise günü birlik etkili olmaları yanında, hastaları en çok rahatsız eden burun tıkanıklığına da bir yararları yoktur.

  Alerjik nezle belirtilerinden (burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırma...) sorumlu olan esas aracı madde histamindir. Antihistaminik ilaçlar, histaminin etkisini ortadan kaldırarak etkili olurlar. Alerjik nezle tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar olan antihistaminikler, ağız yoluyla ya da buruna sprey şeklinde uygulanabilirler. Günümüzde, alerjik nezle tedavisinde en çok baş vurulan antihistaminilaçlardır. Bunların çoğunun tedavi dozlarında, merkezi sinir sistemine ait yan etkileri olmadığı gibi daha pek çok başka olumlu farmakolojik özellikleri de vardır.