Aleksandr Puşkin kimdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Rus şair ve yazar.(26 Mayıs, 1799 - 10 Şubat, 1837)
  Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatı'nın kurucusu kabul edilir.

  Aleksandr Puşkin Hayatı

  Aleksandr Sergeeviç Puşkin, 1799 yılında Moskovada doğdu. Babası Sergey Lvoviç, soylu bir ailenin ilk çocuğudur. Annesi Nadejda Osipovna Hannibalin ne kadar soylu biri olduğunu söylememiz için ise dedesi Etiyopya'lı Hannibalin Rus Çarı I. Petronun vaftiz çocuğu olduğunu belirtmemiz yeterli olacaktır. Görüldüğü gibi çok soylu bir ailenin üyesidir Puşkin. Annesi ve babası çok kültürlü insanlardır. Puşkin, ilk bilgilerini yabancı eğitmenlerden edinir. Henüz sekiz yaşındayken Fransızcası Rusçası kadar iyidir. On bir yaşına geldiğinde ise özgürlükçü ve alaycı yazarlarına hayran olduğu Fransız Edebiyatını neredeyse ezberlemiştir ve Fransız şiirler ve komediler yazmaya başlamıştır.

  Döneminin tanınmış şair ve yazarları, Puşkinin evine gelip gidenler arasındadır. Ancak hiçbiri onu kendisine rus masallarını anlatan, eski Rus türkülerini söyleyen dadısı kadar etkilemez. Yaşlı dadısı Arinanın anlattıkları, Puşkinin çocukluk ruhunda silinmez izler bırakır.

  [​IMG]

  Aleksandr Puşkin Şiire başlaması

  Puşkin, on iki yaşına geldiğinde, Rus Çarı I. Aleksandrın Tsarskoye Seloda (Çarın yazlık köyü) açtırdığı okula yazılır ve buradaki altı öğrenim yılı boyunca tıpkı okulun diğer öğrencileri gibi, Petersburga gitme izni bile verilmeden adeta dış dünyadan koparılarak eğitim görür. Puşkinin lise yıllarında yazdığı şiirlerinde bile, gerçekçilik eğilimi açıkça göze çarpar. O dönem şiirinde kullanılmayan kaba ve gündelik sözcükleri rahatlıkla kullandığı ve canlı, kıvrak bir zekanın izlerinin görüldüğü şiirleriyleDerjavinin dahi dikkatini çekmeyi başarır.


  Artık ünlü bir şair sayılmaya başlayan Puşkin, bu sıkıcı okul yıllarından sonra büyük bir eğlence susuzluğu ile, Petersburgun canlı yaşamına dalar. Yazdığı ve birçoğu yasaklanan özgürlükçü şiirleri ve taşlamaları bu sıralarda dilden dile dolaşmaya başlar. Rus edebiyatı tarihinde şiir, ilk kez olarak, herkes üzerinde hayranlık uyandırır. Yeni doğan ve adeta üzerine titrenen bir çocuk gibi coşku ile büyümeye başlar.


  Rus Çarı I. Aleksandr tarafından Kafkasyaya atanır ve burada ünlü Kafkas Esiri ve Bahçesaray adlı destanlarını yazar. Onun edebiyatında ne klâsik şiirin kuralcılığı ne de Romantizmin sahte, fantastik güzellikleri yer alır. O, gerçeği duyumsar, gerçeğin içinden gelir ve onu olduğu gibi anlatmayı ister.

  Kafkasyadan dönen Puşkinin Rusyadaki askeri yönetime ulu orta sövmesinden dolayı dört yıl süreyle başkente girmesi yasaklanır ve ailenin sahip olduğu Mihaylovskoye köyünde yaşamak zorunda bırakılır. Hükümet tarafından oğlunu gözetim altında tutmakla görevlendirilen babası da görevini canla başla yerine getirir. Yirmi dört yaşındaki Puşkin, bu sürgün döneminde yedi yıl sonra tamamlayacağı Yevgeniy Onegin adlı romanını yazmaya başlar. Çingeneler, Peygamber ve Boris Godunov isimli önemli eserlerini de yine bu sürgün yıllarında yazar.


  Bu uzun, sıkıcı ve gergin sürgün döneminden sonra Rus Çarı I. Nikolay tarafından Moskovaya çağırılan genç şairin kaleminden çıkan her şey artık çarın sansüründen geçecektir. Polis baskınları ve aşk serüvenleri ise Puşkinin yaşamının ayrılmaz parçaları olur.  Aleksandr Puşkin Evliliği

  Puşkin, bir baloda eski yüksek rütbeli bir memurun kızı olan Natalya Gonçarova ile karşılaşır ve büyüleyici güzellikteki bu genç kıza aşık olur. Natalya ise edebiyatla hiçbir ilgisi olmayan, Puşkini bir şair olarak umursamayan, aklı fikri kendine rahat bir yaşam sağlayacak bir koca bulmakta olan sıradan biridir ve ailesinin de ondan pek bir farkı yoktur. Puşkin Natalyaya evlenme teklif eder; Natalya ise, şairin evlenme teklifini belirsiz bir tarihte cevaplanmak üzere erteler. Puşkin, bu durum karşısında umutsuzluğa kapılır ve Moskovadan uzaklaşmak ister. Bu nedenle de, 1829′da, bir gözlemci olarak Rus ordusuna katılır ve Osmanlı topraklarına gelir. Sonradan yazdığı Erzurum Yolculuğu adlı şiirinde yol izlenimlerini anlatan Puşkinin, daha başka birçok eserinde de Erzurumdan aldığı esinler yer bulur.  Moskovaya dönen Puşkin, Natalyaya evlenme teklifini yineler. Uzun çekişmelerden sonra Natalyanın ailesini de ikna etmeyi başarır ve sonunda nişanlanırlar. Natalya ise, bu duruma karşı kayıtsız kalır ve sadece izlemekle yetinir. Natalyanın bu tutumu da sonuna kadar böyle devam eder. Yaşamını çekilmez kılan bir kayınvalidesi ve kusursuz ama yapay bir çiçek olan eşi vardır artık Puşkinin. Tabii bir de gerici polisler Bitmek bilmeyen soruşturmalar ve yasaklamalar yüzünden içi büyük bir acıyla dolsa da Puşkin, yazmaya devam eder. Yevgeniy Onegin, Don Juan , Veba Sırasında Ziyafet gibi manzum trajedyalarını ve Dubrovski, Maça Kızı gibi önemli eserlerini bu dönemde yazar. Gogolla olan arkadaşlığı da bu döneme rastlar. Öyle ki, Gogola ünlü Ölü Canlar romanını yazma fikrini Puşkin verir.  Aleksandr Puşkin Ölümü

  Pushkin_derzhavin.jpg Bu dönemde hayatına George Charles dAnthès adında biri girer. Puşkin, o sıralarda yazdığı birkaç imzasız mektup aracılığıyla, dAnthès adındaki bu Fransız delikanlısının bayan Natalya Puşkine kur yaptığını, bayan Natalya Puşkinin de dAnthèse karşı kayıtsız kalmadığınıöğrenir. Çok üzülen Puşkin, 1837′de dAnthèsi düelloya çağırır. Bu bir anlamda Puşkinin ölüme meydan okuyuşudur. Çünkü, dAnthèsin ordunun en iyi nişancılarından olduğu bilinmektedir. 27 Ocak 1837′de St.Petersburg yakınında Kara Derenin bir köşesinde düellonun yapılmasına karar verilir. Puşkinin şahidi arkadaşı Danzastır. Düelloda kullanacağı silahı almak için gümüşlerini sattığı iddia edilir. Düelloda Puşkin tarafından omzundan yaralanan dAnthès, Puşkini karnından yaralamayı başarır. Büyük bir soğukkanlılıkla iki gün boyunca can çekişen Puşkin, 29 Ocak, 1837 tarihinde hayata gözlerini yumar.
  Şairin öldüğünü duyunca evinin kapısının önünde toplanan ve Yevgeniy Oneginin son baskısını kapış kapış tüketen halk, şairin ölümü üzerine neredeyse hükümete karşı bir ayaklanma noktasına gelir. Bu gerekçe ile olayların çıkmasından çekinen polis, bir gece yarısı, şairin tabutunu gizlice kiliseden alır ve Mihaylovskoye köyüne götürerek toprağa verir.
  Gogol, Puşkin, olağanüstü bir olaydır. der; Dostoyevski daha mistik bir tavırla Puşkin, bize gelecekten haber veren bir peygamberimizdir. der. Puşkin, modern Rus Edebiyatının oluşmasına en çok katkıda bulunan yazın ve düşün adamıdır. Puşkin, klasik Batı edebiyatını ve Rus halk ruhunu sentezleyerek, Rus Edebiyatında gerçekçilik akımını başlatan liderdir.

  Aleksandr Puşkinin düello günü uğradığı son yer; Peterburg Nevski Prospektde Wolfs şekercisidir (şimdi ki Cafe Litteraturnia).Bu cafede Puşkinin balmumundan bir heykeli vardır.  Aleksandr Puşkin Eserleri

  Ruslan i Lyudmila Ruslan ve Ludmila (1820) (şiir)
  Kavkazskiy Plennik Kafkas Esiri (1822) (şiir)
  Bakhchisarayskiy Fontan Bahçesaray Selsebili (1824) (şiir)
  Tsygany, Çingeneler(öyküsel şiir) (1827)
  Poltava (1829)
  Küçük Trajediler (1830)
  Boris Godunov (1825) (drama)
  Papaz ve uşağı Baldanın hikayesi (1830) (şiir)
  Povesti Pokoynogo Ivana Petrovicha Belkina İvan Petroviç Belkinin hikayesi (5 kısa hikayeden oluşur: Atış, Kar Fırtınası, Cenazeci, Menzil Müdürü ve Beyin Kızı) (1831) (düzyazı)
  Çar Saltan Masalı (1831) (şiir)
  Dubrovsky (1832-1833, yayınlandı1841, roman)
  Prenses ve 7 Kahraman (1833, şiir)
  Pikovaya Dama Maça Kızı (1833) daha sonra operaya uyarlanmıştır.
  Altın Horoz (1834, şiir)
  Balıkçı ve Altın Balığın Hikayesi (1835, şiir)
  Yevgeniy Onegin (1825-1832) (şiirsel roman)
  Mednyy Vsadnik Bronz Süvari (1833, şiir)
  Yemelyan Pugachev isyanının Tarihi (1834, düz yazı)
  Kapitanskaya Dochka – Yüzbaşının Kızı (1836, düz yazı)
  Kirdzhali Kırcali (kısa hikaye)
  Gavriiliada
  Istoriya Sela Goryukhina Goryukhino Köyünün Hikayesi (bitirilmemiştir)
  Stseny iz Rytsarskikh Vremen Şövalye Hikayeleri
  Yegipetskiye Nochi Mısır Geceleri (kısa şiirsel hikaye, bitirilmemiştir)
  K A.P. Kern AP. Kernne (şiir)
  Bratya Razboyniki Haydut Kardeşler (oyun)
  Arap Petra Velikogo Büyük Petronun Arabı (tarihsel roman, bitirilmemiş)
  Graf Nulin Kont Nulin
  Zimniy vecher Kış akşamı