Aldatmalarda telefon kayıtları delil olarak kullanılır mı?

'Sosyal Konular' forumunda Burcu tarafından 5 May 2015 tarihinde açılan konu

 1. Eşlerin birinin karşı tarafı aldatması gibi durumlarda en çok merak edilen şey telefon kayıtları (mesajlar ve görüşmeler) delil olarak sunulabilir mi sorusudur?

  Ceza hukuku anlamında suç olarak öngörülen hareketlere ilişkin olarak iletişimin tespiti kararı verilebilmektedir. Yani bazı suçlara ilişkin olarak hakim kararıyla kişilerin cep telefonlarındaki mesaj içerikleri ve telefon görüşmeleri kayıt altına alınabilir ve delil olarak kullanılabilir. Ancak maalesef aynı durum boşanma davalarında geçerli değildir. 3. Kişilere ait telefon görüşmelerinin, sms kayıtlarının gsm operatörleri tarafından kaydedilmesi ve paylaşılması suçtur. Dolayısıyla bu tür delil mahiyetinde bilgi ve iletişimin tespitine ilişkin kararları ne operatör şirketleri ne de Aile mahkemesi hâkimi veremeyecektir. Dolayısıyla boşanma davasında tarafların telefon görüşmelerinin ve kısa mesaj (sms) içeriklerinin kaydını talep etme, geçmişe ait kayıtların mahkemeye getirtilmesini isteme gibi bir durumu mevcut hukuk sistemimiz uyarınca mümkün görülmemektedir. Ancak tabi ki boşanma davasına delil oluşturabilmesi için tarafların Aile mahkemesi kanalıyla gsm operatörü şirketlerden yalnızca eşlere ait telefon kayıtlarının celbini talep etmeleri mümkündür.

  -Aranan Numara
  -Arama Tarihi
  -Mesaj Gönderilen Numara
  -Mesaj Gönderme Tarihi

  Dolayısıyla taraflardan birinin hangi numaralar tarafından arandığına dair bilgilendirme talebine gsm operatörlerinin cevap vermemektedir.