Albert Einstein Formülü

'Güncel Bilgiler' forumunda Bella tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Albert Einstein E=mc² formulü,  Albert Einstein, kendisine kadar süregelen bir yargıyı yıkarak bilim dünyasında yeni bir çığır açmıştır. Ondan öncesinde kütle ile enerji arasında bir bağlantı kurulmamıştır ve ayrı olgular oldukları varsayılmıştır. 19.yüzyılda kimyagerlerin hassas aygıtları olmadığı için kimsenin dönüşüm sonrası kütle kaybından haberleri yoktu. Basit tepkimeler sonrası oluşan kütle kaybı fark edilememişti. Einstein ise bütün bilinenleri yıkarak çağdaş bilimin temel taşlarını atmıştır. Ona göre her şey enerjidir, yani maddeler de çok yoğun enerjilerdir. Kimyasal reaksiyonlar sonrası küçük de olsa kütlenin bir kısmı enerjiye dönüşmektedir. Bu durumu açıklamak için eşitliğin az farklı formülasyonu ilk defa Albert Einstein tarafından 1905'de ünlü makalelerinde yayımlanmıştır. Aynı yıl önermiş olduğu özel görelilik teorisinin bir sonucu olarak türetmiştir.
  [​IMG]
  E = mc2, fizikte kütle-enerji eşitliğinin temel formülüdür.
  Bu formül, hangi formda olursa olsun enerji ile kütle arasında ilişki kurar. Bu formülde boşluktaki (vakumlanmış ortam) ışık hızının karesi, kütle birimlerinden enerji birimlerine dönüşüm katsayısı için kullanılır.
  Formülü bir cümlede anlatmamız gerekirse: Kütlenin, dönüştürme katsayısı olan ışık hızının karesi ile çarpılarak dönüşüm sonrası çıkacak enerjinin hesaplanmasıdır.
   


Similar Threads: Albert Einstein
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Albert Einstein’ın Zekasının Sırrı 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Albert Einstein Yaptığı Çalışmalar 13 Mart 2012
Güncel Bilgiler Albert Einstein Mantık Soruları 24 Nisan 2011
Güncel Bilgiler Albert Einstein Anıları 20 Nisan 2011
Güncel Bilgiler 7 Günde Einstein Gibi Olmanın Yolları 25 Mart 2008