Akvaryum Taşınması Ve Kurulması

'Eğitim Merkezi' forumunda By_TuaL tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Akvaryumun Taşınması ve Kurulması

  Çerçeveli akvaryumların terk edilip silikonla cama cam yapıştırılmış akvaryumlara geçilmesi hem görünüm hem de sızdırmazlık yönünden büyük avantaj sağlamıştır. Ancak tüm yükü sadece mikron kalınlığında silikonun taşıdığı bu üretimlerin taşınmaları ve kurulmaları özen gerektirir.

  Akvaryumun taşınma sırasında zarar görmesi çok kolaydır ancak bu zarar çoğu zaman olay anında fark edilmez. Akvaryumu kaldırırken taban camının altından tutulması şarttır. Yan camlardan kaldırmak silikonlara aşırı ve yanlış yönde yük binmesine yol açar. Akvaryum suyla doldurulduğunda silikonların aldığı beyaz renk işlerin yolunda gitmediğini gösterir. Ufak bir özensizlik akvaryumun ömründen seneler götürür.

  Suyla dolu bir akvaryumun taşınması veya hareket ettirilmesi son derece sakıncalı bir uygulamadır. Suyu boşaltılmış ancak tabanda ıslak kum bulunan bir akvaryumun bile taşınma sırasında zarar görmesi çok yüksek ihtimaldir.

  Akvaryumu yerleştireceğimiz yüzeyin düz ve pürüzsüz olması çok önemlidir. Aksi halde er geç akvaryumun taban camı çatlayacaktır. Düzgün olmayan bir yüzeyi kullanışlı hale getirmek için strafor köpüklerden faydalanılabilir. Ancak çok kalın veya çok yumuşak köpük kullanmak akvaryumun doldurulduğunda bir yana yatmasına neden olabilir. Bu durum uzun dönemde o taraftan silikon açılmaları için uygun zemin hazırlayacaktır.
    2. bilgi ve paylaşımına teşekkürler tual
    3. Bilgilendirmeler için tşkler By-Tual:f40:
    4. Güzel bilgilerdi tesekkürler By_TuaL
    5. Hic heveslenmeyin derim bakimi cok dert akvaryumun,

  iki kez yeltendim, benim gibi tembel adama göre olmadigini gördüm. :f106::f106:

  Eline saglik by Tual
    6. Balıkları seyretmeyi çok severim ama bakımı gerçekten zor. Tunahan heveslendi aldırdı her defasında temizlikte sen temizle ben temizle kavgası çıkardı evde. Zavallı balıklar tadilat sırasında bir bir öldüler. Bende akvaryum temizliğinden kurtumdum.:f40:
   


Similar Threads: Akvaryum Taşınması
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Akvaryum Balığı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 9 Ekim 2013
Eğitim Merkezi Akvaryum Balıkları Nelerdir 6 Ekim 2013
Eğitim Merkezi Akvaryum Nasıl Temizlenir 9 Temmuz 2013
Eğitim Merkezi Akvaryum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler 26 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Akvaryum İçin Gerekli Malzemeler 26 Mayıs 2013