akvaryum neden kokar

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu 1. akvaryum kokusu nasıl giderilir

  akvaryum neden kokar
  Akvaryumun kokması su değerlerinin tam oturmadığı anlamına gelir.Akvaryumda kokmaya neden olan bir diğer etmen de şüphesiz artık yemlerdir. Bu filtrelerle biraz engellense de devam eden süreçte koku kaçınılmaz olur. Bunun için balığınızın yem karnesini tutarak ona göre besleme yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle etçil beslenen balıklar için alınan yemlerde fazla kullanım çabuk kokmaya neden olur. Buna dikkat etmeniz balık sağlığı açısından da önemlidir.

  Kokuları aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur. Bunlar balık sağlığı açısından da gerekli şeylerdir. Öeneğin su değişimi. Su değişimi derken de suyu tamamen değiştirmenizden bahsetmiyorum. Kademeli olarak yapacağınız su değişimi balık sağlığı açısından önem arz eder.


  Akvaryum kokusu nasıl gider

  • Akvaryumun kokması uzun süre su değişimi olmadığı için olabilir.
  • Akvaryumun kokması dip kumun kirlenmesinden olabilir (uzun süre dip çekimi yapılmadığı zaman bu sorun tekrardan olur. Yemlemeyi biraz azaltmak ve %20 dip çekimi yapmak-ilk hafta-daha sonrasında her hafta %10 luk dip çekimi koku giderildikten sonra 2 haftada 1 %10 dip çekimi)
  • Akvaryumun kokması aşırı yemlemeden dolayı artık yemlerden olabilir. Balık populasyonuna göre yem ayarlamasını yapınız
  .