Akustik Gitar Başlangıç

'Medya Bölümü' forumunda Aysell tarafından 28 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Akustik Gitar Başlangıç Dersi
  Akustik Gitar Hakkında bilgi


  Akustik Gitar Görünüş olarak klasik gitara benzeyen fakat tellerin cinsi bakımından klasik gitardan farklı olarak çelik tel kullanılan belli bir elektronik sisteme gerek duymadan klasik gitara oranla daha yüksek ses çıkarabilen bir gitar türüdür.Amfiye bağlanan elektro akustik gitarlarda vardır. Akustik gitarın başlıca kullanıldığı müzik türleri Blues,Rock,Pop'dur.

  Klasik ile akustik gitar arasındaki temel fark tellerindedir. Klasik gitarda ince teller naylon (misina) dan yapılmıştır. Kalın teller ise sargılıdır. pek üzerine çelik sarımlıdırlar. Akustik gitarda ise teller tamamen çelikten yapılmıştır. Tel takımının inceliğine kalınlığına göre bazen değişse de genel olarak kalın 4 tel çelik üzerine çelik sarımlı, ince 2 tel ise sarimsiz çeliktir.

  Teknik olarak klasik gitarlar parmaklarla, daha doğrusu tırnaklarla, akustik gitarlar ise pena ile çalınırlar. Ancak bu bir kural değildir. Bazı gitaristler klasik gitarı penayla, akustik gitarı parmakla çalarlar. Her iki gitarın da klavye düzenleri aynıdır, yani notalar aynı şekilde dizilmişlerdir.

  Klasik ve akustik gitarlar tarz olarak da oldukça farklıdırlar. Genelde klasik gitarla klasik gitar için yazılmış parçalar çalınır. Klasik gitarın kullanıldığı diğer tarz ise Flamenkodur. Akustik gitarlar genelde rock, blues, jazz ve bunların türevleri müziklerin harmonik yapılarında yer alırlar. Yani akorlardan sorumludurlar. Tabi bu arada basta fill'ler (doldurmalar) olmak üzere solo gitar olarak da çokça kullanılırlar. Bunun yanında akustik gitar için pek çok teknik de geliştirilmiştir.

  Özellikleri

  Tip bakımından elektro gitar tarzından farklı fakat klasik gitara çok yakındır.Çoğu kişi tarafından klasik gitar ile karıştırılabilir.Klasik gitardan biraz daha şişman bir yapıya sahiptir,telleri daha keskindir çünkü tel cinsi çeliktir.Çelik tel olması basınç sayesinde gerginliği artırır bu sayede daha yüksek ve net temiz ses çıkmasımı sağlar.Genellikle 6 telli akustik gitar kullanılır fakat 12 telli türleri de vardır. Akustik gitar partisyonları sol anahtarıyla yazılır ve tab sistemi de yaygın kullanılan nota biçimlerin dendir.Daha çok solo veya ritim olarak çalınır diye bir şey demek yanlış olur çünkü ritimde de soloda da kendine özgü tarzlarını ortaya koymuşlardır.Akort sistemi bakımından klasik gitar ve elektro gitar ile aynıdır çünkü nota sistemleri de aynıdır.