Akraba Evliliği Nedir

'Kadınca' forumunda Sitem tarafından 9 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Akraba evliliği nedir, akraba evliliinin sakıncaları


  Akraba Evliliği Nedir
  Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe AKRABA EVLİLİĞİ[/Unir. Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir. Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir.

  Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere kraba ile evlenme, zararlı baskın ve çekinik genlerin üst üste gelerek frekanslarının çakışması sonucu ortaya çıkma ihtimalini artırdığından genetik hastalıkların görülmesine yol açabilmektedir. Bunların çocukta görülmesi için ana ve babanın her ikisinin de en az bir zararlı çekinik gene sahip olması gerekir.

  Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa sağlıklı olur. Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa taşıyıcı olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır. Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk hasta olur. Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür.
  raba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar[/U
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
 2. Cevap: Akraba Evliliği Nedir

  vay anasını yaaa sitenız spr olmus elinize sağlık !!!!!!!!!!!!!!!!!