Akraba Evliliği Nedir Neden Sakıncalıdır

'Sosyal Konular' forumunda ZORBEY tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Akraba Evliliğinin sakıncaları
  Akraba evliliğinin zararları
  Akraba evliliği ne demek
  akraba evliliği neden sakıncalıdır
  akraba evliliklerinin sakıncaları

  Akraba evliliği ,evlilik yapan eşler arasında bir kan bağı bulunması yani aynı atadan, aynı soydan gelme durumudur. Kan bağı olan akrabalar, toplumun genelinde görülen ortak gen yüzdesinin dışında, ayrıca akraba oldukları için ve bunun derecesine göre tabii ki daha da fazla ortak genleri vardır.

  Akraba evliliğinde önemli olan sorun sağlıklı olan bireylerin genlerinde taşıdıkları hastalıkların çocuklarına aktarılmasıdır. Bu açıdan önemli olanlar ise otozomal resesif ve bazı multifaktöryel geçişli hastalıklardır. Bu hastalıklardan en çok rastlananı kistik fibrozistir . Kistik fibroziste etkilenen en önemli organlar epitel yapılardır, dokuların salgı, solunum ve emilim özellikleri bozulur. Buna bağlı akciğer sorunları , gastrointestinal sistem komplikasyonları ortaya çıkar. Kistik fibrozis li hastaların yaşam süresi ortalama 27 yıldır.

  Fenilketonüri ise özellikle beyni etkileyen bir hastalıktır. Türkiye'de fenilketonüri sıklığı 5000 de 1'dir.ve fenilketanüri fenilalanin'in tirozin hidroksilasyonundaki enzim defekti sonucu fenilalanin yıkılamaz ve hastalık oluşur. Yenidoğan döneminde fenilketonüri taraması, ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda rutin hizmetler arasında verilmektedir. Doğumdan sonraki 5-10 gün içinde birkaç damla kan ile basit bir yöntemle (Guthrie testi) hastalık saptanabilir.

  Talasemi major ise özellikle Akdeniz Bölgesi’nde taşıyıcılığı yüksek bir kan hastalığıdır. Hemoglobindeki defekte bağlı gelişir. Anemi ağırdır, büyüme geri kalır ve kalp yetmezliği gelişir. Tedavi ile 40 yaşa kadar yaşam uzatılabilir. Son yıllarda ülkemizde evlenmek üzere olan çiftlerde evlilik öncesi taşıyıcılık için talasemi major hastalığının tespiti için taramalar yapılmaktadır.

  Sonuç olarak, ülkemizde yüksek oranda görülen ,yaklaşık %25 oranında olan akraba evlilikleri için, genetik danışma hizmetinin sağlık hizmetleri içinde sunulması ve çiftlerin akraba evliliğinin sakıncaları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.