Aknelerden Kurtulma Yolları

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 10 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Aknelerden kurtulmak için neler yapmalı aknelerden kurtulma yolları nelerdir yazımızda sizlere bu konuda bilgiler vermeye çalışacağız.

  Ciltte Akne oluşumuna yatkın ciltlerde bazen, altta yatan ikinci bir neden de; hormonal düzen bozukluklarıdır. Bu durum cildinizin düzensiz yağlanmasına ve rahatsızlığınızın uzun döneme yayılmasına neden olabilir.

  Eğer siz de sürekli akne problemiyle karşı karşıyaysanız, doğru doktor ve doğru takip sürecine girmekte gecikmeyin. Akneli ciltler, genelde yağlı ve karma yapıda olurlar. Tedaviyi geciktirirseniz, yanlış kozmetik ürünlere yönelmeye başlayarak, iyileşme sürecine uzaklaşırsınız ki bu da, psikolojinizi ciddi boyutlarda etkiler.Özellikle ergenlik döneminde, hormonların düzensizliği bu yapıyı olumsuz etkiler. Aşırı yağlanma da, akne oluşumunun zeminini hazırlar.

  Cildinizin normal yapısının bozulup, bölgesel tıkaçlar oluşturması ve cildinizin kalınlaşması da aknelerin oluşumunu sağlar. Özellikle cildiniz karma ise, bu tür sorunlarla daha sık karşılaşırsınız.Yağlı ve karma cilt tiplerinde, akne oluşumu daha sıktır, ancak yanlış nemlendiriciler ve porları tıkayan kremler, kuru cilt tiplerinde dahi sivilcelenmeye neden olabilir. Bu nedenle kozmetik seçimini dikkatli yapmanız gerekir.

  Bazen hastalar, birçok gıdayı sevmelerine rağmen tüketemediklerinden şikayet ederler.Bazı hastaların ise, besinlere duyarlılıkları olabilir, yani kişisel hassasiyetlerle karşılaşılabilir; kimileri çikolatadan, kimileri çekirdekten etkileniyor olabilir, ancak bu kişisel bir etkileşimdir.Akne, oldukça inatçı ve uzun süreli bir hastalıktır.