aklını başına al

'Dini Bilgiler' forumunda menzil tarafından 1 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Pişman olacağın, dizlerini dövecegin o gün gelmeden aklını başına al...


  [​IMG]
  Anne karnındaki bebeğin ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı vardır. Bütün azaları tam tekmil verilmiştir.
  Halbuki bunların hiçbirine ana rahminde lüzum yoktur. Orada çocuk, gıdasını göbeğinden annesine bağlı bir hortumla almaktadır.

  Simdi bu çocuk:
  - Ya Rabbi!, şu hortum bana yetmektedir. Peki şu ağıza, su göze, şu kulaga, şu ele, şu ayağa ne luzum var. Bunların tamamı hiç bir işe yaramamaktadır? dese...
  Herhalde şöyle bir cevap alacaktır:
  - Acele etme ey kul! Sen kısa bir müddet sonra öyle bir aleme gideceksin ki burada 'her şeyim' dedigin hortum, orada hiçbir şeye yaramayacak, kesilip atılacak. Lüzumsuz sandığın ağız, göz, kulak gibi şeylerde en luzumlu azaların durumuna gelecek.  O çocuk bu gerçeklere akıl sır erdiremese ve bir inkarcı olarak dünyaya gelse, hakikaten ana rahminde herşeyi demek olan hortumun işe yaramadığını, onu doğurtan doktorun
  onu kesip attığını; lüzumsuz sandığı ağız, göz gibi azalarının devreye girdiğini, onlarsız olunmayacagını anlasa utanır mı, utanmaz mı?
  Ana rahminde kendisine söylenenlere inanmadığı icin dizlerini dovermi, dovmez mi?


  [​IMG]


  Şu anda bizler de, tıpkı o bebek gibi bir ‘’ananın rahmindeyiz’’ 9 ay, 9 sene veya 90 sene sonra bir başka dünyaya doğacağız. O dünyanın adı da ahiret. Biz şu anda ‘’dunya anamıza maddi hortumlarla’’ bağlı durumdayız.
  Eğer biz:
  - İşte geçinip gidiyoruz. Ya Rabbi! Şu Namaza, Oruc’a, Hacc’a, Zekat’a, Din’e, İman’a İslam'a ve O’nu yaşamaya ne lüzum var?
  dedigimiz takdirde.
  Şöyle bir cevap alacağımız muhakkak değil mi?
  - Ey kullarım! Kısa bir müddet sonra bu dünyadan ayrıalcaksınız. Öyle bir aleme götürüleceksiniz ki orada 'herşeyim' dediğiniz ‘’maddi hortumların’’ hiç biri işinize yaramayacak. Lüzumsuz sandığınız ve uygulamakta hatalara düştüğünüz Namaz, Zekat, Hac gibi ibadetler de en lüzumlu şeyler durumuna gelecek. Yeni dünyanızda insanlara arabasına, parasına, servetine ve suretine göre degil; imanına ve ibadetine göre değer verilecek.
  Yani Şu an ki dünya hayatında dikkate almayıp, lüzümsuz gördüğünüz ve hayatınızda uygulamadığınız size emirlerim olan Namazınız, Zekatınız, Orucunuz, Haccınız, Hayır Hasenatınız, ahirette sizin icin her şey olacak. El olacak, ayak olacak, dil olacak, dudak olacak, berat olacak, sonu olmayan zenginlik ve saadet olacak kısaca Cennet olacak.
  ............
  Rabb’imizin rahmetiyle buyurduğu bu gerçekleri kabul etmez inkarcı olursak ya da kabul ettiği takdirde tembellik eden bir kul olarak ahirete gider de bu gerçeklerle yüzleşirsek halimiz nice olur??
  Hakikaten herşeyim dediğimiz ‘’dünya hortumlarımızın’’, yani arabamızın, apartmanımızın, paramızın, pulumuzun kulluk imtihanında birer araç olduğunu aslında diğer aleme sadece amellerin götürülebileceği gerçeğini unutmayalım..
  Bu dünya da Kur’an ve Peygamber aracılığıyla bize bildirilenlerin hak ve hakikat olduğunu asıl önemli olanların dünyalıklar değil, hayırlı amellerimiz olduğunu ahirete gidince anlasak o anne karnında ağzı, burnu, kolu, gözü lüzumsuz gören çocuk durumuna düşmezmiyiz? Dizlerimizi dovmezmiyiz?
  Keşke inansaydık!
  Keşke namazımızı kılsaydık, orucumuzu tutsaydık, zekatımızı tam verseydik, ALLAH için yaşasaydık, eşsiz insan şanlı Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)'in yolunda yürüseydik demez miyiz?  [​IMG]


  Pişman olacağın, dizlerini dövecegin o gün gelmeden aklını basına al...
    2. Çok etkileyiciydi ve çok doğru yazı,pişman olacağımız o gün gelmeden her zaman bunları bilmemiz ve hatırlamamız gerekir.
  Paylaşım için teşekkürler Menzil Allah razı olsun
    3. Şu anda hayatta olmayı en büyük nimet bilip, durmayıp, elimize geçen fırsatları kullanalım. Çok büyük kârlara ulaşabilmemiz an meselesi. “An”lara dikkat edelim. Kur’ân’ın ışığıyla, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) nuruyla nurlandıralım zamanlarımızı. Gaflet yol bulup bize gelmesin, ayağımızı çelmesin. Fırsatlar tükenmeden, pişmanlıklar yaşamadan evvel uyanalım. Neden yaratıldığımızın gayelerini hatırlayalım. Boşa geçen zamanlarımıza ağlayıp tövbe edelim.
  [Eline ,koluna sağlık.. menzil çok güzel bir paylaşım [/COLOR][/SIZE]
    4. desr alınması gereken bir paylaşım.yüreğinize sağlık..
    5. ders alınması gereken bi paylaşım
  emeğine sağlık menzil
    6. U zun zamandır okuduğum en etkileyici yazı idi..Umarım sadece etkilenmekle kalmayız gereklerinide yerine getiririz.