Akım ile Direncin Aşkı

'Eğlence' forumunda dila_ tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. ELEKTRİKSEL BİR AŞK HİKAYESİ

  Olay, havanın çok bulutlu olduğu ve dielektrik sertliğinin 3 milyon değerine yaklaştığı bir Nisan akşamında, bir sokak lambasının devresinde cereyan etti.

  Güzel ve cazibeli akım, dalgın bir şekilde bakır telin içinden akıyordu ki, tesadüfen yakışıklı ve karizmatik direnç ile çarpıştı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. İlk görüşte aşık oldular, delicesine çarpıldılar birbirlerine... Tam bu anda, havanın dielektrik sertliğinin 3 milyon değerinin üzerine çıktı ve yıldırımlar düştü.(İlk görüşte yıldırım aşkı bu olsa gerek ) Akımın şiddeti direncin aklını başından aldı, yüreğine ateş düşürdü. Bu ateş direnci öylesine ısıttı ki; direnç ısındıkça değeri arttı. Direncin değeri arttıkça da akım, direncin kollarında eridi bitti ve değeri düştü.(Akım ile direnç tesr orantılıdır.) Artık bu aşk, Leyle ile Mecnun arasındaki aşk gibi giderek artıyordu ve sonunda bu tutkulu elektriksel aşkın meyvesi voltaj dünyaya geldi.

  Bir efsaneye dönüşen bu elektriksel aşk, yıllardır fizik kitaplarında yazıldı-çizildi-anlatıldı ama değişmeyen tek gerçek akım ile direnç arasındaki aşkın formülü idi; V = I x R
    2. Cevap: Akım ile Direncin Aşkı

  çok güzel bir anlatım :f118: