Akciğer Kanseri Evreleri

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 3 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir  Akciğer Kanseri Belirtileri  Akciğer kanseri en ölümcül kanserlerden birisi olarak kabul edilmektedir ve toplamda 4 evreden oluşmaktadır. 3. evreden sonra hekimler hastalara oldukça düşük yaşama şansı verdiğinden, hastalığın tedavisinde belki de tedavinin kendisinden bile daha önemli olan konu erken tanıdır. Hekimler kanser hastalıklarının tehlikeli olduğuna karar vermek için bazı yöntemler uygular. Kanser tedavisi sonrasında hastaya 5 yıllık bir yaşam ömrü biçilir.
  Kanser hastalığının ölümcül sayılmasının nedeni, hastalara ilk 5 yıllık dönemde verilen yaşama şansının oldukça düşük olmasıdır. Meme kanseri ya da prostat kanseri gibi hastalıklarda hekimler hastalara %70-80 gibi yaşama şansı tanırlarken, bu oran akciğer hastalarında %15 civarındadır. Akciğer kanserinin 3 ve 4. evresinde yaşam şansı daha azdır. Akciğer kanseri oldukça çabuk diğer organlara da yayılabildiğinden, kişi için oldukça tehlikeli ve ölümcül sayılan bir hastalıktır. Akciğer kanseri beyne dahi sıçrayabilen, son derece hızlı bir şekilde başta akciğer içerisine daha sonra da diğer organlara yayılabilen bir kanser türüdür.

  Akciğer hastalığının en önemli nedeni sigara içmek olduğundan, kişi göğüs bölgesinde herhangi bir ağrı ya da kanlı balgam şikâyeti oluştuğunda, vakit kaybetmeden akciğer kanseri belirtilerinden şüphelenerek uzman bir hekime başvurmalıdır. Böylece hastalık ilerlenemeden akciğer kanseri tanısı konulabilir ve uzman akciğer kanseri tedavisine başlanır. Akciğer kanseri hastalığı diğer kanser hastalıkları ile karşılaştırıldığında, akciğer kanseri hastalığına yakalanan insanların çok daha büyük bir kanser hastalığına bağlı ölme riski içerisinde bulunmasına neden olan bir kanser hastalığıdır. Akciğer kanseri hastalığında erken tanı, akciğer kanseri hastalığının çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

  Akciğer kanserinin belki de en önemli belirtisi; balgamda kan görülmesidir. Akciğer kanserine yakalanan kişilerin neredeyse tamamının sigara içtiği ve sigara içen kişilerinde ilerleyen zamanlarda çok fazla öksürdüğü düşünülürse, balgamın kontrol edilmesinde erken tanı açısından yarar vardır. Kişi öksürdüğünde balgamının içerisinde çok ince bir çizgi halinde kan görülüyorsa, oldukça büyük bir ihtimal ile akciğer kanseridir ve hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.