aile ile ilgili hikaye okul öncesi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bir gün susmayı öğrendim. Öyle bir sustum ki belki sonsuza kadar susacaktım çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı.
  Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır onun gelişini iple çekerdim... Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim. Babam sarılır, öper sonra da, hadi odana git, derdi. Yemek hazırlanınca annem çağırır bu defa masada bir araya gelirdik babamla. Onlar annemle konuşurken ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım. Babam sinirlenir, ?Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, birde sen kafamı ütüleme!? derdi. Annem de ?Bütün gün zaten seninle uğraştım, bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?? diye çıkışır, beni odama gönderirdi...
  Çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım. Babam arkamdan, ?Bizim bir odamız bile yoktu, her şeye sahip, hala ne istiyor anlamadım! diye bağırmaya devam ederdi.
  ?Keşke benim de bir odam olsaydı, keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık? derdim içimden; ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim...
  Yemekten sonra babam kanepeye uzanır, eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi. Beni yanına çağırır biraz severdi. Onun izleyeceği önemli bir şey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı. Azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışam oda hapsim yeniden başladı. Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. Bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım. Önce resim yaparak başladım işe. Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor; ?Bak, böyle uslu uslu oyna işte.? diyordu. Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu. Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu.
  ?Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum! diye komşulara anlatıyordu annem halimi..
  Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı. Annem ?Odanı topla!? diye odama kapattığında işe nereden başlayacağımı bilemiyorum.
  Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor; ama odamı toparlamayı beceremiyordum. Annem odama gelip ?Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım? dedi bir gün. Susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım?
  Bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım. Babam eve gelince uygun zamanı kolladım. Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi. Babam oturur oturmaz çizdiğim resmi getirdim. Babam baktı.
  Hım, dedi ?Çok güzel olmuş. Bu adam benim herhalde? dedi.
  Ben ?Hayır o adam değil, bu çocuk sensin? dedim. O ?Hayır, bu adam benim, bu çocuk sensin, bu küçük kız da arkadaşın.? dedi.
  Ben ?Hayır o adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem? dedim...
  Babam benimle uğramaktan vazgeçip: ?Peki neden bizi küçük cizdin?? dedi.
  Heyecanla başladım anlatmaya.
  Ben büyüyüp adam olacağım. İş bulup çalışacağım. Siz yaşlanıp küçüleceksiniz. Beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız. Ben işten geldiğimde yorgun olacağım. Siz benimle konuşmaya çalıştığınızda işyerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile. Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde ?Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim! diyeceğim. Ve bir de bağıracağım ?Her şeylerini alıyorum. Sıcacık odaları da var, daha ne istiyorlar? diye.
  Annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Duyduklarına inanamıyorlardı. Bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydi..
  Farkında olmalı insan... Kendisinin, hayatın, olayların, gidişatın farkında olmalı...

  Ömür dediğin üç gündür,
  Dün geldi geçti
  Yarın meçhuldür,
  O halde ömür dediğin bir gündür,

  O da bugündür...
  Jimmy Basel
    2. Buket’in annesi bankacıdır babası ise memur.Annesi eve geç saatte geliyor babası ise eve elinde en on on beş dosya ile geliyordu ve Buket’le ilgilenmiyordu.Aslında her ikiside Buket’le ilgilenemiyorlardı.Günün birinde Buket’in annesinin İzmir’e tayini çıktı.Hemen taşındılar İstanbul’da ki apartman evine karşın bu eski ama büyük villa bayağı güzeldi.Ev eskiydı ve evin içinde bir sandık nir de pembe bir vazo vardı evin etrafı biraz ıssızdı sadece alt komşuları vardı.Anne ve babası Buket’e evi önce temizleyelim sonra eşyaları yerleştiririz dediler.Buket’in annesi sandığı atmak istedi fakat sandık çok büyük ve ağırdı.Sandığın bir de kilidi vardı.Biraz uzakta kasaba okulu vardı.Adı:Kardeşlik ve Dayanışma ilk öğretim okuluydu.Buket arkadaşlarından ayrıldığına hiç ama hiç sevinmiyordu.Bir gün anne ve babası biz alışverişe çıkıyoruz eve biraz erzak alıcaz sende evde otur dışarıya çıkma iki saate kadar döneriz.Buket evde sıkılırken Sandığın yanına geldı kilidi biraz zorladı sandığın kapağı açılır açılmaz Buket’i bir şeyler içeri çekti ve bum Buket başka bir dünyada.Etrafındaki ilginç yaratıklar dolaşıyordu.Buket’e yıllardır seni bekliyoruz artık ölmek üzereyiz burayı kurtaramazsan sen de ölürsün bilmiş ol dedi.Buket nasıl yani dediğinde ilgin yaratık açıklamaya başladı:Sen daha dünyada yokken senin büyük büyük anneannen buraya geldi ve yıllar sonra senin buraya geliceğini söyledi.Anneannen büyük bir periydi bunu kimse bilmiyordu.Bu dünyadaki hiç bir kimse bunu önemsemedi büyük büyük anneannenin lafını.Onun güçsüz bir peri olup etrafına ilgi çekmek istediği yalanını uydurdular.Fakat anne annen bu yalana çok kızdı ve bu dünyaya bir büyü yaptı eğer yıllar sonra torunum buraya geldiğinde sizi kurtaramazsa o da ölür sizde dedi.Yaratıklar dünyası artık kurtarılamazsa buradaki herkes ölür dünya dengesi bozulur ve tüm insanlar ölür çünkü dünyanın dengesini yaratıklar tamamlar burayı kurtar biz ölürsek insan nesli tükenir lütfen hem bizi kurtar hem kendini ha bir de anne anneni ondan daha güçlü bir cadı bir buzul parçasının içine hapis etti ve yıllar sonra seni de ancak torunun Buket kurtarabilir dedi.Buket çok hırslanmıştı ve garip yaratık benim ismim Yogo şimdi Buket kararını ver bizi ölüme terkedip kendin de mi ölümü bekleyeceksin yoksa Yaratıklar dünyasını kurtaracakmısın ?Şimdi evine git annen ve baban gelmek üzeredir.Annen ve baban işe gittiğinde tekrar gel ve kararını söyle nasıl olsa yaz tatilinin başındasın buraya her zaman gelirsin ama vakit daralıyor çabuk ol Buket çok çabuk.
    3. buket'in hikayesinin devamı ne acabaa..??
  lütfen söyleyin devamı varsa çok acil lütfeenn....!!! :(((