aile içersindeki görevlerimiz nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 30 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aile içersindeki görevlerimiz


  Babanın çocuklarına yapabileceği en büyük hizmet onların annelerine saygı duymasını sağlamasıdır. Aynı şekilde annenin de çocuklarına yapabileceği en büyük hizmet onların babalarına saygı duyması ve bunu göstermesidir. Görüldüğü gibi nereden bakılırsa bakılsın bir işin selameti için önce o işin iyi bilinmesi, tahlil edilmesi, daha sonra da o işi yapabilmek için bir miktar da kabiliyet, iyi niyet, beceri gerekecektir.


  Annenin görevleri de yine çok klasik anlamda içişleri bakanlığı gibidir. Yuvanın iç hizmetlerinden birinci derecede onun sorumlu tutulması geleneksel aile yapımız yönünden de beklenmektedir. Aile sadece yurdumuzda değil tüm dünyada da eskiye nazaran yeni değişimlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Aile için iletişimde roller birbirine karışabilmekledir. Sosyal hayat şartlarının ağırlaşması, evde kim varsa aşağı yukarı hepsinin bir geçim derdine düşebilmesi bilimsel anlamda aile kurumunu çıkmazlara sokabilmektedir. Birey ve onu barındıran aile zaman zaman her şeyi unutup günü kurtarmak telaşı içinde kaybolup gidebilmekledir değerli kardeşler

  Bütün bu haller de göz önüne alınırsa hemen denilmelidir ki, insanlar gibi toplumlar, gruplar, kurumlar da hasta olabilir. Öyle ise teşhisin iyi konulması çok mühimdir. Bize düşen bu tür hastalıkları da bilerek nasıl ki hasta olan bir insanı tedavi ettirmek yahut etmek için çaba gösteriyorsak, onları da iyi haline kavuşturabilmek için çalışmalıyız. Netice şudur: Ailenin sağlıklı ve huzurlu olabilmesi için annenin görevleri de bellidir. Bize düşen bu belli olan bilgileri gücümüz oranında elde etmeye çalışmaktır.

  İşte anne bu doğruları kendisine rehber edinecektir. Ailede huzurun kaynağı anadır. Ana bir güneştir, ışıktır. Ailenin dirliğinde annenin rolü başroldür. Asla unutulmamalıdır. Anne mesul edilerek ailenin korunması ve yüceltilmesi gereği hiç göz ardı edilmemelidir. Bunun da yolu ilimdir.
   


Similar Threads: aile içersindeki
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Aile planlaması uygulamaları nelerdir? 3 Eylül 2016
Sorun Cevaplayalım çocuğun aile içindeki sorumlulukları nelerdir 26 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım çağatay ulusoy un ailesi kimdir 8 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Hz. Muhammed'in ailesinin seçkin özellikleri nelerdir? 7 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Çocuk Olarak Aile İçindeki Görevlerimiz Nelerdir 18 Mart 2012