Aikido

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 10 Mar 2009 tarihinde açılan konu


 1. Aikido, Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir Japon savaş sanatıdır. Yalnızca bu sanatın fiziksel yönü incelenirsee Jiu-Jitsu ‘dan alınma bazı eklemsel kilitlemeler ve fırlatmalar, Ken-jutsu’dan alınma bazı tekniklerin ön plana çıktığı görülür. Aikido'da yumruk veya tekme atma yoktur. Bunun yerine, karşıdaki insanın enerjisini kontrol ederek, sizin sahip olduğunuz enerji ile birleştirip, kendi kuvvetinizden daha büyük kuvvet elde etmek temel prensiptir.

  Aikido nedir?
  Aikido, felsefesi ve teknikleriyle maceralı bir yolculuktur. Aikido günlük yaşamla bir bütün olarak algılanmaya başlandığı anda Aikido’da seyahate başlanmış demektir.

  Aikido, bunun yanı sıra durağan bir sanat değildir, hareket ve hareketin dinamiği üzerinde düşündüren, yönlendiren ve bunlar üzerinde durulmasına büyük önem veren bir sanattır.

  Karşılıklı birbirini tutma, kavrama, tartma, boğuşma, itiş-kakış gibi eylemlerin Aikido 'da yeri yoktur. Karate ile arasındaki fark çok daha belirgindir. Karate hareketlerinde genellikle tekme ya da yumrukla yapılan düz bir hat üzerinde yer alan sert hareketler hakimdir. Esnek vücut hareketleri enderdir. Aikido'da bunun tam tersi doğrusal hareketler seyrek olup Aikido tekniklerinin özü dairesel ve küresel hareketlerde yatar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Nis 2013
 2. Cevap: Aikido

  haydaa bu nerde çıktı yaren ben önce karete kongfu veya funko öğrencem bana ne.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Nis 2013
 3. Cevap: Aikido

  Aikido Dan Seviyeleri ve Anlamları;

  Shodan (1. Dan) : SHO başlangıçtır, başlayandır. Beden sonunda emirlere cevap vermeye, teknikler şekil kazanmaya başlamış olmalıdır. Aikido”nun ne olduğu hakkında fikir edinilmeye başlanılmıştır. O halde, aikido çalışmalarına, gerekli yavaşlıkta, özenle, kesinliğe dikkat ederek devam etmek, çabalamak, uğraşmak gerekir.

  Nidan (2. Dan) : 1.Dan”da istenilenlere, yüksek seviyede bir zihinsel azimle beraber aynı anda gözlemlenebilecek hız ve güç eklenir. Bu, öğrencide sanki bir nevi ilerlemişlik, gelişmişlik hissiyle kendini belli eder. Sınav kurulu, bu gelişimi, tekniklerin şekilsel olarak kavranılmasını ve çalışmanın istikametini de dikkate alarak değerlendirmelidir.

  Sandan (3. Dan) : Bu seviye, Kokyu – Ryoku kavramının anlaşılmasının başlangıç aşamasıdır. Aikido”nun ruhsal boyutuna giriş aşaması. İncelik, ustalık, hareketlerde netlik ve tekniklerde etkililik ortaya çıkmaya başlamıştır. Yeni başlayanlara öğretmenlik etmeye başlanabilecek seviyeye gelinmiştir.

  Yondan (4. Dan) : Teknik olarak ileri olan bu seviyede, teknikleri oluşturan unsurlar sezinlenmeye başlanmıştır. Usta”nın yerine arada sırada ders verilebilir.


  Godan (5. Dan) : Tekniğin dış görüntüsüyle sınırlı kalmadan, teknik şekillerden sıyrılarak, -ama zihne ve ilkelere bağlı kalarak,- sanat kendini göstermeye başlar. Durumlara karşı, yeni teknik çözümler ortaya çıkar.

  Rokudan (6. Dan) : Teknik göz alıcı, hareketler akıcı ve güçlüdür. Seyredene gerçekliğini ispat eder. Güç ve fiziksel serbestlik, -tıpkı zihinsel durulukta olduğu gibi,- hareketin içinde birleşir ve aynı zamanda kendisini günlük hayatta da hissettirir.

  Nanadan (7. Dan) : Varlık, yanılsamalardan arınır ve gerçek doğası içinde yeniden doğar: gerçek Ben”i ortaya koyar. Her çeşit bağlılıklardan sıyrılıp, özgürce, burada ve şimdi yaşamanın zevkinin farkına varır.

  Hacidan (8. Dan) : Hayatın ve ölümün ötesinde zihin açıktır: Zıtlıkları uzlaştırabilme yetisine sahip, düşmansız, kendisiyle barışıktır. Rakipsiz, mücadelesiz, tek ve mutlak galiptir. Ayak bağı olmaksızın özgürdür, özgürlüğünün içinde serbesttir. Büyük Usta şöyle söylüyordu: “Düşmanın karşısında, fazladan hiçbir şey yapmaya gerek duymadan karşısında ayakta durmam yeter.” Hayat görüşü bütünle uyum içindedir. Ancak bu aşama yolun sonu değildir, zira en saf su bile bataklıkta bulanır; ilk adımını atan Başlangıç Zihini”ni hiçbir koşulda unutmamak gerekir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Aikido
 1. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  693