Ahşap Boyama İçin İpuçları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. " Boya çatlatma çalışmalarınızda Crackle Glaze'den sonra sürdüğünüz metalik boya çatlamaz.Antik çatlatma tekniğinde obje boyandıktan sonra çatlatmadan önce dekupaj uygulanırsa çok şık bir çalışma ortaya çıkar.
  " Stencil çalışmalarında mutlaka gölgelendirme yapılmalıdır.
  " Küflü eskitme çalışmasında objenin havadan,sudan ve güneşten nerelerinin etkilendiğini mutlaka hesaplayarak çalışın.En son obje 24 saat sonra kesinlikle MAT vernikle verniklenir. " Yumurta kabuğu çatlatmada step1 ve step2 ters yönlerde sürülür. " Mozaik sıvısı üzerine asla vernik sürülmez.Aksi takdirde matlaşır.Sıvı uygulanmadan önce objenin tüm işlemlerinin bitmiş ve verniklenmiş olması gerekir.
  " Patina tekniğinde iri gözenekli deniz süngeri tavsiye edilir.
  " Cila çatlatma çalışmasında objenin tamamen bitmiş ve enaz 3 kat yat verniği ile verniklenmiş olması gerekir.Objenin çatlatıldığı yerin asla rutubetli olmaması gerekir.Mümkünse güneşteçatlatılmalıdır.Eğ er obje çatlamadıysa en az 30 cm mesafeden fön makinesı ilk çatlak görününceye kadar tutulabilir.
  " Varak çatlatmada gümüş varak tavsiye edilir.
  " Cam ve Ayna üzerine transfer yaparken;Obje üzerinde transfer yapılacak yer belirlenir ve 1.kat Glass Tile Medium sürülür ve 4 saat kurumaya bırakılır.2.kat Glass Tile Medium sürülür ve 48 saat sonra transfer resmi yapıştırılır.Mum üzerine çalışırken 1.kat Glass Tile Medium sürülür.4 saat sonra 2.kat medium sürülür.Kuruduğunda uygulamaya hazırdır.
  " Dekupaj çalışmalarında fotokopinin arkası hafifçe zımparalanmalıdır.Bu sayede obje veResim arasındaki kot farkı enaza indirgenmiş olur.
  " Ham malzemenizin kalitesi çalışmalarınızı doğrudan etkiler.Kaliteli objeler ile çalıştığınızda emeğiniz ve zamanınız boşa gitmeyecektir.
  " Zemin boyamalarında son kat boyayı sürmeden bir öncekinin çok iyi kuruduğundan emin Olmalısınız.Aksi takdirde fırça izleri oluşacaktır.
  " Zemin boyanızı çabuk kurutma amacıyla fön makinesı kullanmayın.Üstte oluşan kabuklanma sizi aldatır ve tekrar boyamaya çalıştığınızda çalışmanız bozulur.UNUTMAYIN Kİ en iyisi DOĞAL KURUTMAdır.Bu boyanın zemine daha iyi tutunmasını sağlar.
  " Boyamaya başlarken önce astar boya kullanmak size zaman kaybettirir.Onun yerine seçtiğiniz renkle 2 kat boyayabilirsiniz.
  " Ekonomik olması amacıyla ucuz malzeme ve boya kullanmak yerine daha kaliteli malzeme kullanmanız ve kaliteden ödün vermemeniz sizin yararınıza olacaktır.Böylece çalışmalarınız daha uzun ömürlü ve dayanıklı olacaktır.
  " Ahşap objelerde 1.kat boyanın ardından zımpara yapılmalıdır.Seramik objelerde ise zımpara işlemi yapılmaz.
  " GÜVENLİĞİNİZ İÇİN Sentetik boya(yağlı boya) ve tinerle çalışırken bulunduğunuz ortamda sigara içmeyin ve mümkünse ortamı havalandırın.
  " Transfer çalışacağınız yüzeye mutlaka beyaz boya uygulamalısınız.
  " Cam objelerle çalışmaya başlamadan önce mutlaka deterjanlı su ile yıkanıp alkol ile silinmelidir.Alkol bulunamadığında sirke ile silebilirsiniz.
  " Transfer çalışmalarında yapıştırma ve soyma aşamaları arasında en az 24 saat olmalıdır.
  " Peçete doku çalışmalarında zeminin pastel tonlarda boyanması tavsiye edilir.
  " Fırçalarınızın uzun ömürlü olması için uzun süre su içinde bırakmayın ve her çalışma sonunda mutlaka kılları aşağı bakacak şekilde ılık sabunlu su ile temizleyip açık havada kurumaya bırakın.

  GENEL BİLGİLER

  Fırçalarınızı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:
  Desen çalışmalarınızda başarılı olabilmeniz için fırçanın kalitesine,amacınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.Fırçanızı satın alırken;
  " HALKA : Fırçanın sapı ile kılların sıkı bir şekilde bir arada tutulmasını sağlar.İyi bir halka lekesiz ve bozulmayacak metalden olmalıdır.
  " KILLAR : İyi bir fırçanın kılları sabit,sıkı ve biçimli bir uca sahip olmalıdır.
  " SAP : Suya dayanıklı,kolay temizlenebilmesi için lake veya cilalı olmalıdır.

  Kara Kalem Ve Desen Çalışmalarınız İçin Kalem Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:
  "HB Kalemler : Ne sert ne yumuşak,orta düzeyde kalemlerdir.Gölgelendirme yapmak için uygun değildir.
  " B Kalemler : B serisi bu kalemle başlar.Koyu çizgi elde etmede kullanılır.Derece yükseldikçe kalem ucu yu muşar ve daha koyu gölge elde etmeyi sağlar.
  " 2B Kalem : Desen çizmek ve gölgelendirme yapmak için idealdirler.
  " 4B Kalem : Kalın dış çizgiler ve çok koyu gölgeler elde etmek için kullanılırlar.Yoğun gölgeler için idealdirler.

  FIRÇA ÇEŞİTLERİ
  1 - Küçük ve Geniş Fırçalar:
  Suluboya fırça dizileri çok ince çizimlerde kullanılan 0000 nolu fırça ile başlar. Çok geniş olan No:20'ye dek uzanır.
  2 - Yuvarlak Fırçalar:
  Bu fırçaların yüksük kısmı yuvarlak olup çok popülerdir.Geniş olanları sulu boyaları yaymakta ve geniş alanların boyanmasında kullanılır.Nokta uçlu olanları ise ince detay ve çizgilerin boyanmasında kullanılabilmektedir.
  3 - Yassı Yada Kesik Uçlu Fırçalar :
  Bu fırçalar yassı bir yüksük ve kare kesimli kıllara sahiptir.Geniş kıllar boyanın kısa vuruşlarla uygulanmasında ve geniş alanlara yayılmasında kullanılır.Fırçanın dar kenarı ise ince çizgileri yapmakta kullanılır. One Stroke(Tek Darbe) çalışmasında bu fırça grubu kullanılmaktadır.
  4 - Fındık Fırça :
  Yassı ve yuvarlak fırçalar arasında yer alırlar.Yassı bir yüksük ve dik kılları vardır.Diğer fırça türlerinin fonksiyonlarını birleştiren bir yapıya sahiptir.
  5 - Yelpaze Fırçalar :
  Genişçe dışa açılan kıllara sahiptir.Boyaları pürüzsüz bir şekilde birbirine karıştırmak için kullanılır.
  6 - Samur Fırçalar :
  Bu fırçalar güçlü ve esnek olur.Piyasadaki en iyi sulu boya fırçaları samur olanlardır.Bu fırçalar samurun kuyruk kıllarından yapılmaktadır. Fırçaların esnek olması çalışırken fırçaya hakimiyet sağlar ve boya kontrollü biçimde uygulanır. Ayrıca dayanıklıdır ve şekillerini uzun süre korurlar. Eğer uygun koşullarda saklanırsa ömür boyu kullanılabilirler.
  7 - Detay Fırçası :
  Uzun ve sivriltilmiş bir uca sahip bu fırçalar tüm çizgisel işlerin yapılmasında,özelliklede hat sanatı gibi sanatlarda kullanılır.
   
Yükleniyor...