Ahşap Boyama Fırçaları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Wish tarafından 25 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ahşap Boyama Fırça Önerileri
  Ahşap Boyama Fırçası

  Boya fırçası satın alırken fırçanın çeşidine ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Ahşap boyama yaparken hazırlanacak tasarıma göre farklı fırçalar kullanılıyor. Ayrıca fırçaların sağlam kalması için boyamaya gösterilen özenin fırçalara da gösterilmesi gerekiyor.

  Fırça satın alırken...
  Fırçanın sapı ile kılların sıkı bir şekilde bir arada tutulmasını sağlayan halka, lekesiz ve bozulmayacak metalden olmalı. Fırçanın kılları sabit, sıkı ve biçimli bir uca sahip olmalı. Fırça sapı ise suya dayanıklı, lake veya cilalı olmalı.

  Fırçaları saklarken.. .
  Doğal kıl fırçaları yıkayıp kuruttuktan sonra lastik bantla tutturup kalın mukavva kartona sararsanız daha uzun ömürlü olur. Kalın fırçaları asarak saklayın. Desen fırçaları için en uygun saklama şekli ise dik tutmaktır.

  Bunlara dikkat

  • Boyaları kullanırken kutu üzerindeki talimatları mutlaka dikkate alın.
  • Çatlatma yaptığınızda asla ıslak fırça kullanmayın.
  • Zemin boyanırken, bir sonraki kat boyayı uygulamadan önce, son kat boyanın kuruduğundan emin olun.
  • Desen fırçalarını su içinde bekletmeyin.
  • Ekonomik olsun diye ucuz malzeme almaktan kaçının. Biraz pahalı da olsa kaliteli malzeme seçerek hem iyi sonuç elde edin, hem de objenizin ömrünü uzatın.

  Hangi desende hangi fırça

  Yuvarlak fırça: Geniş olanları, sulu boyaları yaymada ve geniş alanların boyanmasında kullanılır. Nokta uçlu fırçalar ise çizgilerin boyanmasında ve ince detaylarda işe yarar.

  Yelpaze fırça: Boyaları birbirine karıştırmak içindir. Dışa açılan kıllara sahiptir.

  Samur fırça: Samurun kuyruk kılından yapılan bu fırçalar, güçlü ve esnek olur. Esnek olması fırçaya hâkimiyet sağlar ve boya kontrollü biçimde uygulanır. Samur fırçalar dayanıklıdır ve şekillerini uzun süre korur.

  Detay fırçası: Çoğunlukla hat sanatlarında tercih edilir. Uzun ve sivriltilmiş bir uca sahiptir.

  Fındık fırça: Yassı bir yüksük ve dik kılları vardır. Diğer fırça türlerinin özelliklerini birleştiren bir yapıya sahiptir.

  Yassı ya da kesik uçlu fırça: Yassı bir yüksük ve kare kesimli kıllara sahiptir. Geniş kıllar boyanın kısa vuruşlarla uygulanmasında ve geniş alanlara yayılmasında kullanılır. Dar kenarıyla ince çizgiler yapılır.