Ahşap Boyama Eskitme

'El Becerileri' forumunda Wish tarafından 24 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ahşap Boyama Eskitme Teknikleri
  Ahşap Boyama Eskitme Teknikleri Nelerdir
  Boya ile Eskitme

  Zımparalanıp astarlanan obje yelpaze fırça kullanılarak bir tarafı bir renge,diğer tarafı başka bir renge batırılıp iki veya daha çok renklerle boyanır. Su bazlı akrilik boyalar kullanılmadan önce su ile inceltilir. Dikkat edilecek nokta,hakim renge az miktarda diğer renkleri katmaktır. Örneğin hakim renk bordo ise katılacak renkler az miktarda siyah,kahve ve sarı olabilir. Bu eskitmenin diğer şekli de önce tek renk boyayıp sonra az miktar siyah rengi kuru bir fırça alarak üzerine hafif darbelerle sürmektir.

  Mumla Eskitme

  Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Üzerine mum sürülür. Tekrar aynı renge boyanır. Kurumaya yakın üzeri bez ile silinir.

  Kazıyarak Eskitme

  Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Üzeri,astar gözükecek şekilde bulaşık teli gibi bir malzeme ile hafifçe kazınır.

  Silerek Eskitme

  Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Kuruduktan hemen sonra bir bez ile silinir. Silme işlemi aynı doğrultuda ve fazla bastırılmadan yapılmalıdır.

  Alkollü Eskitme

  Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Kuruduktan sonra saf alkole batırılan bir bez ile kısmen silinir.