Ahmet Zeki Yavaş Kimdir

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Zeki Yavaş hayatı
  Ahmet Zeki Yavaş hakkında bilgi


  Ahmet Zeki Yavaş biyografisi

  Ahmet Zeki Yavaş 1966 Yılında Rize ilinde dünyaya geldi. İlköğretim ve orta öğrenimini Rize ve İstanbulda tamamladı. İşletme tahsili yaptı. 1979 yılında merhum hattat Hamit Aytaçla tanışıp bir müddet nesih hattını meşk etti. Medine-i Münevverede ikamet eden merhum Mustafa Necati hocadan iki yıl, hattat Osman Özçaydan dört yıl sülüs ve celi sülüs meşk etti.

  İstanbuldaki Türk İslam Sanatları hakkındaki eserleri yakından incelemesi ve hocası Osman Özçayın orijinal nüshalarını verdiği merhum Sami Efendinin yeni cami sebil yazı kalıpları , hattını geliştirmesinde, hat zevki ve ufkunun genişlemesinde vesile oldu.

  İlk şahsi sergisini 1997 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde açtı, bugüne kadar 107 kişisel ve karma sergiye katıldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonlarda ve müzelerde hat levhaları olup,birçok devlet başkanı adına tuğra yazdı. En son dörtyüz sene önce yaprak üzerine yazılan hat sanatını ve zerendût yazı tabir edilen altın yazı çeşidini geliştirdi.

  Merkezi İstanbulda bulunan Klasik Türk Sanatları Vakfının kurucusu ve başkanı olarak, sanatlarımızın; tarihi geçmişine uygun bir mecrada yönlendirilmesi, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına ve sanat hayatına devam etmektedir.

  Alıntı