Ahmet Vefik Paşa Kimdir

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Vefik Paşa Kimdir
  Ahmet Vefik Paşa Hayatı


  Ahmet Vefik Paşa (3 Temmuz 1823 – 2 Nisan 1891)
  Ahmet Vefik Paşa, Osmanlı devlet adamı, diplomatı, çevirmen ve oyun yazarı.

  Ahmet Vefik Paşa, Türkçülük hareketinin öncülerinden. İki defa Maarif Nazırlığı (Eğitim Bakanı) yaptı; ilk Osmanlı Meclis-i Mebusan'ında İstanbul vekili olarak yer aldı ve başkanlığı üstlendi; 4 Şubat 1878 - 18 Nisan 1878 ve 1 Aralık 1882 - 3 Aralık 1882 tarihleri arasında iki defa Başvekillik (Sadrazamlık, Başbakanlık) görevine getirildi.

  Ahmet Vefik Paşa, ilk Türkçe sözlüklerden birisi olan “Lehçe-i Osmaninin yazarı olan Paşa, devlet adamlığının yanısıra 16 dil bilen bir bilimadamıdır. Bursa valiliği sırasında bu kentte bir tiyatro yaptırmakla ün kazanmıştır.

  Ahmet Vefik Paşa, 1882de Bursa valiliği görevinden alındı, Mehmet Sait Paşadan boşalan başvekillik makamına tekrar başvekil atandı ama 3 gün sonra görevden alındı ve bir daha kendisine resmi bir görev verilmedi. Padişah II. Abdülhamitin onu başvekilliğe atayıp 3 gün sonra görevden almasının bazı vekillere gözdağı vermek için olduğu öne sürülür.

  Ahmet Vefik Paşa, bu olaydan sonra ölümüne kadar Rumelihisarındaki evinde ilmi ve edebi çalışmalar yaptı. Oluşturduğu kütüphane, “İstanbulun en zengin kütüphanesi olarak tanındı. İstanbulda, Rumelihisarındaki köşkünde hayatını kaybetti; Rumelihisarında Kayalar Mezarlığına defnedildi.

  Ahmet Vefik Paşa'nınn Eserleri;
  Müntehabât-ı Durub-ı Emsal (Atasözleri) (1852)
  Hikmet-i Tarih (1863) (Tarih Felsefesi)
  Fezlek-i Tarih-i Osmanî (1869) (Kısa Osmanlı Tarihi)
  Secere-i Türkî (1864) (Doğu Türkçesinden çevrilmiştir.)
  Lehçe-i Osmanî (İlk Türkçe sözlüklerden birisidir.)
  Çevirileri ve Moliere Uyarlamaları: (Vefik Paşa, Molierein 16 eserini uyarladı, Victor Hugo ve Voltairein eserlerini tercüme etti.)
  kaynak:vikipedi