Ahmet Uçar Kimdir

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Uçar Hayatı
  Ahmet Uçar Hakkında Bilgi


  AHMET UÇAR

  Ahmet Uçar 1960 yılında Mersin İli Mut İlçesi Aşağı Köselerli Köyünde doğdu. Meşhur Türk Aşiretlerinden biri olan; Bozdoğanoğulları Aşiretinin Bölük Köselerli Oymağına mensuptur. İlkokulu köyünde, ortaokulu Diyarbakır İli Silvan İlçesi ve Mersin Mut İlçesinde okudu. 1978′de yatılı okuduğu Mersin Öğretmen Lisesini bitirdikten sonra; bir süre Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine devam etti. Daha sonra okul değiştirerek Konya Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdi ve 1985 yılında bu okuldan mezun oldu. 1988 yılında aynı üniversitede Amerikan Misyonerlerinin Türkiyedeki Faaliyetleri (1819-1930) başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Bu tarihten sonra çeşitli eğitim kurumlarında yöneticilik ve öğretmenlik yaptı.

  Ahmet Uçar 2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “140 Yıllık Miras: Güney Afrikada Osmanlılar kitabı ile kendisine Araştırma dalında Yılın Yazarı ödülü verildi.

  Ahmet Uçar halen İstanbul Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Bölümünde doktorasını yapan Yazar; bir eğitim kurumunda Tarih Öğretmenliği de yapmaktadır. Araştırmacı, yazar Ahmet Uçar; Ayşegül Hanımla evli olup; Halil İbrahim ve Betül adlarında iki güzide üniversiteli gencin de babasıdır.


  Ahmet Uçar'ın Eserleri;
  - 140 Yıllık Miras Güney Afrika'da Osmanlılar
  - Konya'da Siyasi Sürgünler
  - Katran Kazanında Sterilize
  - Aksaray
  - Unutulmayan Miras Güney Afrika'da Osmanlılar
  - İstanbul'un Sokak İsimleri Tarihi
  - Anadolunun En Uzun Yılları: Seferberlik Tarihimiz
  - Temettüat Defterlerine Göre 19. Yüzyılda Silifke
  kaynak:vikipedi