Ahmet Şık Kimdir,Ahmet Şık Biyografisi

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 1 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Şık Hayatı
  Ahmet Şık Hakkında Bilgi


  [​IMG]

  1970 Adana doğumlu olan Şık, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Şık, 1991-2007 yılları arasında sırasıyla Milliyet, Cumhuriyet, Evrensel, Yeni Yüzyıl ve Radikal gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir ve Reuters’te foto muhabir olarak çalıştı.

  Ahmet Şık’ın profesyonel gazetecilikten akademiye kaymasının en büyük sebebi, yürüttüğü sendikal faaliyetten dolayı patronların Şık’ı medyadan aforoz etmeleri oldu.

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesi olan Şık, çok sayıda haftalık ve aylık dergi ve günlük gazete ile bazı sivil toplum örgütlerinin yayınlarında insan hakları, gazetecilik ve meslek etiği konularında yazılar kaleme aldı.

  Ahmet Şık, Nisan 2010’da Radikal gazetesi muhabiri tecrübeli gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’yla birlikte Ergenekon operasyonları üzerine “Kırk Katır Kırk Satır” başlıklı iki ciltlik bir çalışma yayınlamıştı. Türkiye’deki kontrgerilla faaliyetlerinin geçmişini de bugünden bakarak ele alan kitap, operasyonun başlangıcında operasyona destek veren gazetecilerin, giderek süreçte kuşku duymaya ve bunun belli bir kesimi tasfiye amacıyla da kullanıldığını düşünmeye başladıklarını ortaya koyuyordu.

  Ahmet Şık son olarak Emniyet'teki cemaat örgütlenmesi üzerine İmam'ın Ordusu adlı bir kitap yazdı. Kitabın yayınlanıp yayınlanmayacağı ise şu günlerde Türkiye gündeminde.

  Şık’ın kazandığı ödüllerden başlıcaları:

  Bülent Dikmener Haber Ödülü (1994)

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Fotoğraf Ödülü (1995)

  Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü (2001-2002-2007)

  Çağdaş Gazeteciler Derneği Haber Ödülü (2002-2003-2005)