Ahmet Sezgin vefat etti

'Güncel Bilgiler' forumunda Eco tarafından 11 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Eco

  Eco

  -Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Sezgin vefat etti

  İstanbul - Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Sezgin, İstanbul'da vefat etti.

  Bir süredir kolon kanseri tedavisi gören ve Bakırköy'deki evinde 72 yaşında vefat eden Sezgin'in cenazesi, yarın ikindi vakti Ataköy 5. Kısım Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.400'ün üzerinde kaset ve plak çalışması bulunan Sezgin'e, Yücel Paşmakçı, Hamdi Özbay, Tuncer İnan, Mehmet Erenler, Musa Eroğlu, Arif Sağ, Nida Tüfekçi ve Zafer Gündoğdu gibi saz sanatçıları eşlik etti. Orhan Gencebay'ın da kendisine 5 yıl sazıyla eşlik ettiği sanatçı, Gencebay'ın bestelerini plak yaparak konserlerinde okudu.

  Türkiye'de 1964 yılında ilk arabesk şarkıyı, Suat Sayın'ın ''Sevmek günah mı?'' adlı eserini okuyan Sezgin, yine aynı yıl ''Deryada bir salım yok'' adlı Gencebay parçasına ilk playbacki yaptı.Folklor ekibiyle sahne çalışmaları yapan ''ilk sanatçı'' olan ve bir dönem tiyatro müzikleri de hazırlayan Sezgin, Filiz Akın ile ''Mirasyedi'' ve Sezer Güvenirgil ile ''Aşk yarası derindir'' isimli 2 filmde rol aldı.

  Çeşitli kurum ve kuruluşlarda 100'ün üzerinde ödülü ve altın plakları bulunan Ahmet Sezgin, derlediği 100'den fazla türkünün çoğunu TRT repertuvarına kazandırdı.

  Sanatçının derlemesini yaparak TRT repertuvarına kazandırdığı bu türküler arasında, ''Hastayım ben gelemem'', ''Geldi düğün kınası'', ''Küp içinde ayranım'', ''Yeşillim'', ''Gidin yare haber verin uçan kuşlar'', ''Şemsiyemin ucu kara'', ''Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır'', ''Turnam yükseklerden uçar'', ''Kerpiç kerpiç üstüne kurdum binayı'', ''Gele gele geldim bu kara taşa'', ''Avcı vurmuş ceylanı'', ''Entarine peş olam'', ''Kız pınar başında testi doldurur'', ''Asmanın tepesinde kuru üzüm olur mu?'', ''Kara duta yaslandım'', ''Gümüş telli sazım var'' gibi pek çok eser yer aldı.

  Bağlamadan başka yaylı ve mızraplı tambur, ud ve piyano çalan Sezgin, evli ve 4 çocuk babasıydı..

  [​IMG]


  Allahım sevdiklerine sabır versin,Mekanı cennet olsun..:)
   
 2. evet türk halk müziğimize yıllarca hizmet etmiş ve sayısız eserlere imzasını atan bir büyüğümüzü kaybettik rabbim rahmet eylesin
   
 3. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Yakınlarının ve Türk halkının başı sağolsun.