Ahmet Şahap Ünlü Kimdir

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 7 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Şahap Ünlü hayatı
  Ahmet Şahap Ünlü biyografisi


  Ahmet Şahap Ünlü hakkında bilgi

  Ahmet Şahap Ünlü, 1944 yılında İslahiyenin Melikanlı Köyünde doğmuştur. Annesi Güllü Höyük Köyünden Şeh Mehmet Kösenin kızı Ayşe Köse, babası Melikanlı Köyünden DP ilk milletvekillerinden Selahattin Ünlüdür. Adalet Partisi kuruclarından ve AP.nin ilk milletvekillerinden Süleyman Ünlünün yeğeni olan Ahmet Şahap Ünlü 1950 yılında babasının Demokrat Partiden
  ilçemiz milletvekili seçilmesi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Ankarada TED kolejinde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise Almanyanın Friedrich Wilhelm Üniversitesinde ve bilahare Ankara Üniversitesinde tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi olmuştur.

  Çalışma hayatına Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ülkeler Temsilciliği ile başlayan Ünlü, 1975-1982 yılları arasında Melikanlı Köyünde çiftçilik yapmış ve daha sonra Ankarada uluslar arası lojistik hizmetleri veren Mirbey Şirketinde Genel Müdür olarak mesleki faaliyetini sürdürmüştür.

  1983-1994 yılları arasında ülkemizin önde gelen denizcilik ve dış ticaret şirketlerinden Zihni Şirketler Gurubuna ait şirketlerde Genel Müdürlük, daha sonra gurubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ahmet Şahap Ünlü, 1994 yılından bu yana gemi inşaa-bakım, onarım ve dış ticaretle uğraşan kendi şirketini yönetmektedir.

  1988 yılından bu yana (TOBB)Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunda görev yapmakta olan Ünlü, bu çerçevede Türkiye Avrasya İş Konseyleri, Türkiye Avrupa Birliği İş Konseyleri Yürütme Kurulları üyelikleri, Türkiye Kazakistan, Türkiye Letonya, Türkiye Tacikistan İş Konseyleri Kurucu Başkanlığı, Türkiye Gürcistan ve Türkiye Beyaz Rusya İş Konseyleri Başkanlıklarında bulunmuştur. Halen Türkiye Yunanistan ve Türkiye İspanya İş Konseyleri Yönetim Kurulu üyesi olan Ahmet Şahap ÜNLÜ, başta birçok Türk siyaset adamı olmak üzere, birçok yabancı devlet başkanı ve siyasetçisiyle yakın dostlukları bulunan ender kişilerden biridir.

  Ahmet Şahap Ünlü yurt içinde ve dışında, yazılı ve görsel basında lojistik ve dış ticaret konularında raporlar yayımlamış, çeşitli televizyon kanallarının bu konulardaki açık oturum programlarında konuşmacı olarak bulunmuş, yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik işlerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılan resmi heyetlerde görev almış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Bugün Türkiyenin Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ile yaptığı ticaretin işlemesinde en büyük etken olan Sarp Sınır Kapısının açılmasında Ahmet Şahap Ünlünün verdiği kişisel hizmetler unutulamaz.

  80li yıllarda İran Irak savaşıyla Ortadoğuda başlayan yoğun ulaştırma ve nakliye hizmetlerinin İskenderun ve Mersin Limanları üzerinden yapılması için Ahmet Şahap Ünlünün verdiği hizmetler başta şoförler olmak üzere tüm nakliye sektörü çalışanları tarafından bilinmektedir.

  ANAVATAN Partisinin Gaziantepte kaybettiği 1991 yılı milletvekili seçimlerinde, aday olan Ünlü, 1995 yılında Yeni Demokrasi Hareketi Partisinden aday oldu. Ülke genelindeki oya nispetle en yüksek ikinci oyu almasına rağmen YDHnin ülke seçim barajını aşamaması nedeniyle meclise girememiştir.

  Bir dönem İslahiye Spor Başkanlığında da bulunan Ünlü, üniversite yıllarında Almanyada Bonn Liginde Lengsdorf Takımında futbol oynamıştır. Lise yıllarında görev aldığı TED Ankara Koleji Basket Takımını Türkiye Birinci Liginde temsil eden Ankara Kolejliler Derneğinin faal üyesi olan Ahmet Şahap Ünlü, Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulunun da üyesidir.

  Yöresine ve insanına bağlılığı ile tanınan Ahmet Şahap Ünlü, 1971 yılında İslahiye Lisesinin kuruluş yıllarında okulda ücretsiz olarak İngilizce Öğretmenliği görevinde bulunmuş, birçok hemşehrisine yurt içinde ve yurt dışında iş bulmaları konusunda yardımcı olmuş ayrıca bölgede hizmet veren kamu kuruluşlarına arazi hibe etmiştir.

  Ahmet Şahap Ünlü, başta İngilizce ve Almanca olmak üzere, Rusça, İspanyolca, Arapça ve Kürtçe bilmektedir. Ünlü evli ve iki çocuk babasıdır.

  Alıntı
   
Yükleniyor...