Ahmet Muhip Dranas Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 29 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Muhip Dıranas


  1909 yılında Sinop'un Salı köyünde dünyaya gelen Cumhuriyet Dönemi şairi Ahmet Muhip Dıranas Ankara Erkek Lisesi'nden mezundur. Lisedeyken öğretmenleri arasında Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bulunması onu etkilemiş ve şiir sevgisinin gelişmesine sebeb olmuştur. Dıranas, 1930 yılında Ankara Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra beş yıl Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı. İstanbul'a giderek iki yıl Ankara Hukuk Fakültesi'ne devam etti sonra Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi ve bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisinde kütüphane müdürlüğü yaptı. Ağrı dolaylarında askerliğini yaptıktan sonra çeşitli kurumlarda müdürlük,başkanlık gibi görevlerde bulundu. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı.

  Şiirlerinde aşk, tabiat, ölüm, hatıralar gibi temalara yer veren Dıranas hece şiirini kullanan son şairlerdendir. Batı şiirine yakın olmuş ve kendinden sonra gelenleri az sayıdaki eserleriyle bile etkilemiştir.

  21 Haziran 1980 yılında Ankarada vefat etmiş, vasiyeti üzerine de doğum yeri olan Sinop'un Salı köyünde toprağa verilmiştir.

  Eserleri

  Şiirleri

  Şiirler, 1974
  Kırık Saz, 1975

  Şiir Çevirisi

  Çalar Saat - Charles BAUDELAIRE 1

  Oyunları

  Gölgeler, 1947
  O Böyle İstemezdi, 1948

  Çeviri Oyunu

  Aptal, 1940

  İnceleme

  Fransa'da Müstakil Resim, 1937