Ahmet Haşim Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 5 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Haşim 1884 yılında Bağdatta dünyaya gelmiştir. 4 Haziran 1933 yılında İstanbul Kadıköyde hayata veda etmiştir. Türk şiirinde sembolizm akımının en önemli temsilcisidir.Ahmet Haşim Aynı zamanda Fecr-i Ati topluluğunun en başarılı ve en önemli şairidir. Ahmet Haşim bir çok şiiriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış şiir vasıtasıyla insan zihninde oluşturduğu tablolarla hafızlara kazınmış bir şairdir.

  Ahmet Haşim'in Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdatın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Ahmet Hikmet Bey annesi ise yine Bağdatın ileri gelenlerinden Kahyazadelerin kızı Sara Hanımdır. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü. Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.

  Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbula geldi.Ahmet Haşim 1897′de Galatasaray Sultanisine yatılı olarak verildi. 1907′de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi. Bir taraftan da Mekteb-i Hukuka devam etti.

  Ahmet Haşim I. Dünya Savaşındaki askerliği 1914 – 1918 sırasında Anadolunun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1924′te Parise, 1932′de de hastalığı sebebiyle Frankfurta gitti. Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı. Sanâyi-i Nefise Mektebinde (Güzel Sanatlar Akademisi) mitoloji dersleri hocalığı ve Mülkiye Mektebindeki Fransızca öğretmenliği görevlerine ölünceye kadar devam etti.Hâşimin sanat ve edebiyata ilgisi Galatasaray Sultanîsinde başlar. Bilinen ilk manzumesi Leyal-i Aşkım 1901′de Mecmua-i Edebiy'de yayınlandı. Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddinin tesiri altında kaldı.ket eden Fecr-i Âtî grubunun yayın organı Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınladı ve Servet-i Fünûn – Edebiyat-ı Cedide – topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı. 1911′de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Ati dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akı Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı.
  1909′da kurulan Fecr-i Âtîye girdi. Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek prensibinden haremların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

  Ahmet Haşim Dış dünya gözlemlerini kendi prizmasından geçirerek anlatır sonbahar akşam kızıllığı ve karamsarlık önemli temalardır. Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazarımızdır. Düz yazılarında dili sade ve oldukça başarılıdır...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Nis 2014