Ahmet Haşim Kimdir hayatı biyografisi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Haşim 1884yılında Bağdatta dünyaya gelmiştir.
  Ahmet Haşim 4 Haziran 1933 yılında İstanbul Kadıköyde hayata veda etmiştir. Ahmet Haşim Türk şiirinde sembolizm akımının en önemli temsilcisidir. Ahmet Haşim Aynı zamanda Fecr-i Ati topluluğunun en başarılı ve en önemli şairidir. Ahmet Haşim bir çok şiiriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış şiir vasıtasıyla insan zihninde oluşturduğu tablolarla hafızlara kazınmış bir şairdir.

  Ahmet Haşim Bağdatta doğmuştur.Ahmet Haşimin Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdatın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Ahmet Hikmet Bey annesi ise yine Bağdatın ileri gelenlerinden Kahyazadelerin kızı Sara Hanımdır. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü.
  Ahmet Haşim Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.Ahmet Haşimin Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbula geldi. 1897′de Galatasaray Sultanîsine yatılı olarak verildi.
  Ahmet Haşim 1907′de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi.Ahmet Haşim Bir taraftan da Mekteb-i Hukuka devam etti. Ahmet Haşim I. Dünya Savaşındaki askerliği (1914 – 1918) sırasında Anadolunun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu.Ahmet Haşim 1924′te Parise, 1932′de de hastalığı sebebiyle Frankfurta gitti.
  Ahmet Haşim Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı.

  Ahmet Haşim 1911′de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Atî dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

  Ahmet Haşim Dış dünya gözlemlerini kendi prizmasından geçirerek anlatır sonbahar akşam kızıllığı ve karamsarlık önemli temalardır. Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazarımızdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Nis 2014