Ahmet Haşim Hayatı Ve Eserleri

'Biyografi' forumunda Ceylan tarafından 17 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Haşim Hayatı Ve Eserleri Hakkında Bilgi


  Edebiyatımızda sembolizmin öncülerinden olan şairimiz Ahmet Haşim; 1884 yılında Bağdatta doğmuştur. Bağdatın önde gelen ailelerinden birine mensup olan Ahmet Haşim bu sebepten dolayı çok şyş arapça bilmektedir.

  Galatasaray Sultanisinde eğitim alan Ahmet Haşim bu yıllarda edebiyata merak saldı. Bilinen ilk manzumesi "Leyâl-i Aşkım" 1901'de "Mecmua-i Edebiyye"de yayınlandı.

  Yazdıklarında Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddin gibi isimelrin etkisi altında kalan Ahmet Haşim, sonrasında kendi özgün dilini kurup 1909 yılında Fecr-i Ati edebiyat grubuna katıldı.

  "Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek" prensibinden hareket eden Fecr-i Âtî grubunda yer alan Ahmet Haşim, daha çok gözlemci bir usluptaki yazılar kelem almıştır.

  Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınlayan Haşim,1911'de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı.

  Ahmet Haşim şiir ve nesirlerinde sonbahar, akşam kızıllığı ve karamsarlık önemli temalardır. Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazardır.

  Ahmet Haşimin Eserleri şunlardır:

  Çok bilinen şiirleri

  Merdiven
  Göl Saatleri (1918 )
  Piyale (1926)
  Karanfil
  Bir Günün Sonunda Arzu
  O Belde
  Bir yaz gecesi hatıraları

  Nesirleri

  Gurabahane-i Laklakan (1928)
  Bize Göre (1928)
  Frankfurt Seyahatnamesi (1933)