Ahmet Davutoğlu Libya Ziyareti -23 Ağustos 2011

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Davutoğlu'nun Libya ziyareti
  Ahmet Davutoğlu'nun Libya gezisi
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kaddafi rejiminin fiilen çökmesinin ardından Libya'ya giden ilk yabancı diplomat olarak Bingazi'de.

  Davutoğlu, Libya'nın Bingazi kentinde Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile baş başa ve heyetler arası görüşme yaptı.

  Bakan Davutoğlu, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, geçen ay yine Bingazi'ye geldiğini kaydederek, "Aylık ziyaretlerime devam ediyorum" dedi.

  Bu ziyaretinde geçen ayki ziyaretine göre Libya halkını geleceğe çok daha umutlu bakar bulduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

  "Son askeri başarılardan sonra artık herkes Libya devriminin halkın talepleri doğrultusunda hedefe ulaşacağına inanç getirdi. Bugün Libya tarihi bir süreçten geçiyor. 74 milyon Türk halkı Libyalı kardeşleriyle beraberdir. İnşallah önümüzdeki Ramazan Bayramı Libya halkı için belki son yılların en güzel Ramazan Bayramı olarak birlik ve beraberlik içinde kutlanır. Libya halkının ve Libya'nın dostlarının daha önümüzde katedeceği önemli yollar var. Her şeyden önce Libya halkının talepleri doğrultusunda demokratik özgür bir Libya'nın inşa edilmesi lazım."

  Libya'da birlik ve beraberliğin korunması ve devletin, uluslararası toplumda hak ettiği yeri alması gerektiğini belirten Davutoğlu, Libya'nın yeni özgür bayrağının bütün uluslararası kuruluşlarda dalgalanmasının önemine değindi.

  Libya'nın bir bütün olarak yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Çok zengin doğal kaynaklarıyla eminim bu üç hedef gerçekleştiğinde Libya dünyanın yükselen yıldızı, dünyanın en önemli ülkeleri arasına girecek" dedi.

  Mustafa Abdülcelil'in erdemli liderliğine güvendiklerini ve onu sonuna kadar desteklediklerini belirten Davutoğlu, Abdülcelil'in Trablus'taki gelişmelerden sonra dün yaptığı konuşmanın bir erdem dersi olduğunu kaydetti.

  Davutoğlu, geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Somali'ye gittiğini hatırlatarak, "Bu mübarek ramazan ayında Türk halkının kalbinin yarısı Libya, diğer yarısı Somali için atıyor" dedi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın mesajlarını doğrudan aktarmak için Bingazi'ye geldiğini anlatan Davutoğlu, "Türkiye bütün imkanlarıyla bu geçiş sürecinde Sayın Abdülcelil'in, Ulusal Geçiş Konseyi'nin ve Libya halkının yanında olacaktır" dedi.

  Davutoğlu Libya Görüntüleri
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Similar Threads: Ahmet Davutoğlu
Forum Başlık Tarih
Haberler Rahmet Uysal Neden İntihar Etti 26 Şubat 2013
Haberler Ahmet Kaya'nın Mezarı Türkiye'ye Gelecek mi? 21 Şubat 2013
Haberler Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara Hayatını Kaybetti 21 Ocak 2013
Haberler Ahmet Mete Işıkara Yoğun Bakımda 20 Kasım 2012
Haberler Başpehlivan Ahmet Taşçı vuruldu 5 Nisan 2012