Ahmet Davutoğlu Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 20 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ahmet Davutoğlu Biyografisi
  Ahmet Davutoğlu Özgeçmişi
  Ahmet Davutoğlu Kimdir nerelidir
  Ahmet Davutoğlu Nereden Aday


  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu


  [​IMG]


  Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 tarihinde, Taşkent, Konya’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde, yüksek öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi alanlarında tamamladı. 1984 yılında, üniversite eğitimini bitirmesinin ardından, gene Boğaziçi’nde Kamu Yönetimi alanında yükseklisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’de ise doktorasını tamamladı.

  Doktorasını tamamladıktan sonra Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Bu üniversiteye kazandırdığı Siyaset bölümünde, bölüm başkanı olarak göreve atandı ve de 1993 yılına kadar bu görevi sürdürdü. 1993 yılında doçent oldu, 1995 – 1999 yıllarını Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademik eleman olarak geçirdi.

  1998-2002 arasında, Harp Akademisi’nde misafir öğretim üyeliği yaptı. Gene aynı yıllarda, Beykent Üniversitesi’nde senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2004 yılına kadar süren bu dönemde profesör ünvanına sahipti.

  Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül tarafından, büyükelçi olarak görevlendirildi. 11 Mayıs 2009 tarihinde, meclis dışından yapılan bir atama ile T.C. Dışişleri Bakanı ünvanını kazandı.

  İngilizce, Arapça ve Almanca bilen Davutoğlu, aynı zamanda pek çok akademik eseri olan bir yazardır.

  12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinde Ak parti Konya Milletvelili adayı.

  Eserleri

  Alternative Paradigms: The Impact of Islamic ve Western Weltanschauungs on Political Theory. University Press of America, 1993

  Civilizational Transformation and the Muslim World. K.L., Quill, 1994

  Tarih idraki oluşumunda metodolojinin rolü: Medeniyetlerarası etkileşim açısından dünya tarihi ve Osmanlı. Divan Dergisi, 1999/2

  Rewriting of Muslim Politics in the 20th Century: A Retrospective. Border Crossings (ed. Fred Dallmayr, Lexington, 2000, 91-112)

  Stratejik derinlik: Türkiye'nin uluslararası konumu. Küre Yayınları, 2001

  Küresel Bunalım. Küre, 2002.

  Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat. Klasik, 2005