Ahmet Arslan Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 17 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Arslan Biyografisi
  Ahmet Arslan özgeçmişi
  Ahmet Arslan Hakkında Bilgi
  Ahmet Arslan Hayatı


  Ahmet Arslan (1962 - )

  [​IMG]

  1962 yılında Kağızman’ın Bulanık köyünde doğdu. Kağızman Lisesi’ni bitirdikten sonra, kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşa ve Makine Mühendisi olarak mezun oldu. 7 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra Pendik Tersanesi’nde muhtelif kademelerde çalıştı.

  Daha sonra Denizcilik Müsteşarlığı’nda Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2005 yılından 10 Mart 2011 tarihinde müracaat ettiği Milletvekilliği Aday Adaylığına kadar; Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu.

  Görev yaptığı süre zarfında;

  Birçok gemi ve liman projesinin yanı sıra, Kars Havaalanı’nın yenilenmesi de dahil birçok havaalanının yapımını gerçekleştirdi. Kars Havaalanı’nı Kafkaslar Bölgesi’nin en modern havaalanı haline getiriyor.

  Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nun kayıp halkası Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun yapımını başlattı.

  Kars-Erzurum-Erzincan-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’ni başlattı. Kars’ı Nahçıvan ve İran’a demiryoluyla bağlayacak olan Kars -Iğdır -Aralık - Dilucu-Nahçıvan projesini başlattı.

  Asrın projesi olarak nitelenen ve denizin 60 metre altından Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan ve 26 Şubat’ta Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ilk yürüyüşünü gerçekleştirdiği Marmaray projesini önemli bir aşamaya getirdi.

  Yatırım değeri 1 Milyar Doların üzerinde olan ve dünyanın sayılı projelerinden Avrasya Tüp Geçit projesinin temelini de Sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımızla birlikte attı. 56. Dönem Milli Güvenlik Akademisi mezunuyu. Aldığı birçok ödüle ilave olarak, geçtiğimiz yıl Kazakistan’da Fahri Profesörlük unvanı ile ödüllendirildi.

  Evli ve 1 çocuk babasıyı, İngilizce bilmekte.

  ahmetarslan.com​