Ahmet Akgündüz Kimdir

'Biyografi' forumunda Meryem tarafından 21 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Akgündüz Kimdir
  Ahmet Akgündüz
  Ahmet Akgündüz Kimdir

  Ahmet Akgündüz 1955 yılında Diyarbakırın Malkaya köyünde dünyaya gelen Akgündüz, ilkokulu köyde tamamladıktan sonra, Gaziantep İmam-Hatip Lisesini ve Gaziantep Lisesi fen bölümünü bitirdi.1980 yılında Erzurum Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesine Hukuk Tarihi Araştırma Görevlisi olarak giren Akgündüz,1983 senesinde Mastırını ve 1986 senesinde de “İslam Hukukunda ve Osmanlı Tatbikatında Vakıf Müessesesi adlı teziyle doktorasını tamamladı.

  Ahmet Akgündüz 1987 senesinin Kasım ayında Hukuk doçenti olan Akgündüz, aynı yıl Konya selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesine “Hukuk Tarihi ve İslam Hukuku Doçenti olarak tayin edildi. 1986-1991 yılları arasında Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Uzman Müşavir ve Devlet Arşivleri Danışma Kurulu üyeliği sıfatlarıyla araştırmalarda bulunan Akgündüz, 1993 Eylülünde Dumlupınar Üniversitesine Hukuk Profesörü olarak atandı. Ekim 1993 de aynı üniversiteye bağlı Bilecik İktisadi ve İdari bilimler Fakültesine Dekan olarak tayin olunan Akgündüz, aynı zamanda Osmanlı Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyet Başkanıdır.

  1997-1998 ders yılında Princeton Üniversitesinde misafir Profesör olarak araştırmalarda bulundu. Arapça, İngilizce ve Farsça bilen Akgündüz, evli ve iki çocuk babasıdır.


  [​IMG]