Ahmed Riza kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Ahmed Riza kimdir kısaca

  Osmanlı siyaset adamı. Meşveret gazetesini çıkararak, Jön Türk hareketinde etkili bir rol oynamış, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önderleri arasında yer almıştır. Genç yaşta Batı kültürüyle tanıştı. Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Lisesi) bitirdikten sonra, Hariciye Nezareti Tercüme Kaleminde bir süre katiplik yaptı. 1884'te tarım öğrenimi için Fransa'ya gitti. Çeşitli siyasal ve kültürel hareketleri izledi. Pozitivizme ilgi duymaya başladı. Bursa Mülki İdadisi müdürü, ardından Bursa Maarif Müdürü oldu. Nilüfer dergisinde şiirler yazdı. Pozitivistlerin yayın organı olan La Revue Occidentale'a İslamiyet ile ilgili yazılar yazdı. Osmanlı İmparatorluğu hakkında çıkan yazılara yanıt verdi. II. Abdülhamid'e eğitim sisteminde köklü değişimler öneren mektuplar yazdı. Doğu kültürünü, Batıdan alınacak bilim ve kültürle yoğurmayı ve halkın eğitim düzeyini yükseltmeyi öne çıkaran bir program yayımladı.

  23 Eylül 1897'de Meşveret'i yeniden merkez yayın organı olarak yayımlamaya başladı ve Abdülhamid'in tahttan indirilmesi, Kanun-i Esasi'nin uygulanması gibi konulara giderek daha önem verdi. Jön Türk hareketinin dönüm noktalarında, ilkelerine bağlı tutumuyla, mücadeleci ve çetin bir kişilik gösteren Ahmed Rıza, bazı dönemlerdeki kopmalara karşın, hareketin sürekliliğini temsil eden toparlayıcı bir simge olmuştur. 1930 Şubat'ında İstanbul'da öldü.
   


  By_TuaL ve Aysell bunu beğendi.

 2. :(:f19:

  :f118:
    3. Allah kimseyi sevdiğinden ayırmasın:(:f9:
  Çok etkilendim.
  Teşekkürler Belinay
    4. :( :( :f9: Allahım kimseye sevdiğinin acısını vermesin ayırmasın inşllh :)

  teşekkürler Belinay
    5. En başata resim vuruyor zaten insanı birde üzerine o sözler eklenince insan söylüyecek hiç bir şey bulamayıp sadece hüzün içinde düşünüyor..Harikasın birtanemm ..:f118: :f118:
    6. :(:(:(

  Çok etkileyiciydi gerçekten.. Teşekkürler Belinay Ablacım..:f40:
    7. harika bir paylaşım eline sağlık belinay

  :):(:f9:
    8. Off içim sızladı çok etkileyicii :(
    9. :( -----> :f9: ----------> HazaN
  içim burkuldu ağlattın beni
  teşekkürler sultanım gerçekten çok dokunaklıydı
    10. allah kimseyi sevdiğinden ayırmasın.
  çok duygulu bir paylaşımdı Belinay teşekkürler
    11. Yazacak kelime bulamıyorum
  Emeğine sağlık Belinay +Rep
    12. Belkide kelimelerin anlamsız kalacagı bir şey ....cok teşekürler belinay.