Ahirete İman nedir

'Dini Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ahirete İman nedir

  Ahiret, dünya hayatının sonudur. Birinci Sur'un üfürülmesinden sonra başlayan ve sonsuza kadar devam edecek olan hayatın ismidir. Ahirete inanmak insana sorumluluk duygusu verir. Dünya gibi geçici olmadığı için, devamlı olan hayata daha çok önem verilmesini hatırlatır. Aynca dünyada hakkını alamayan ve dert çekenlere ahiret bir teselli kaynağı olur. Karşıllğını ahirette almak üzere iyilikler yapma düşüncesi verir.
  Kabir hayatı insanın ölmesinden tekrar dirilmesine kadar geçen zamandır. İki melek ölene sual sorar, neticede Cennet veya Cehennem hayatını hatırlatan bir hayat başlar.

  Kıyametin büyük alametleri on tanedir.
  1-Duman,
  2-Deccal,
  3-Dabbetülarz,
  4-Güneşin batıdan doğması,
  5-Hazret-i isa'nın inmesi,
  6-Ye'cuc'un çıkması
  7- Me'cuc'un çıkması,
  8-Doğu, batı ve Arabistan'da üç çöküntü'nün olması
  9-Yemen'den büyük bir ateşin çıkmasıdır.
  10-Neticede İsrafil'in Sur'a üfürmesiyle kıyamet kopar.

  Ahirette yapılan iyiliklerin mükafatı, fenalıkların cezası verilecektir. Cennet mükafat yeridir, Cehennem ceza yeri. Mükafat bire on olarak ödenecek, ceza bire birdir. Cennet'in nimetleri de, Cehennem'in azabı da dünyada kavranacak ve anlatılacak gibi değildir. Allah yanında değerli insanlar, daha alt seviyede bulunanlara arka çıkarak onlara şefaat edeceklerdir. Bu ya Cehennem'den kurtarma veya Cennet'te derece yükseltme şeklinde olacaktır. En başta Peygamberler olmak üzere alimler, şehidler ve Allah'ın sevgili kulları şefaat edecektir. İlk sur ile ölen insanlar, ikinci bir sur ile toplanacak, hisabları görülecek, amelleri mizanda tartılacak, sıfat denilen bir köprüden geçmeğe mecbur olacaktir. Buradan ancak mü'minler geçecek, günahı çok mü'minler, ve diğer cehennemlikler yuvarlanarak Cehennem'e düşeceklerdir: Mü'minler, yeteri kadar ceza çektikten sonra çıkarlar.
   


Similar Threads: Ahirete İman
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Ahirete inanmanın faydaları nelerdir kısaca 2 Şubat 2017
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin ahirete göç etmeleri 8 Ocak 2013
Dini Bilgiler Ahirete Ait Olaylar 15 Ocak 2010
Dini Bilgiler İmanın Şartları nelerdir? 8 Şubat 2014
Dini Bilgiler Peygamber Efendimizin İman Etmeyen Amcası 24 Ocak 2013