Ahiret ile ilgili kompozisyon

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Nalan tarafından 14 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kızımın yazmış olduğu Ahiret ile ilgili kompozisyon...

  Ahiret; dini inançlarımıza göre ölümden sonra insanların tekrar dirilmesiyle başlayan ve ebediyen devam eden hayattır. Sonsuza kadar sürecek olan bu hayata ahiret hayatı denir.
  Ahiret sonsuz hayat demektir ve kıyamet ile başlar. Mahşerde herkes hesap verip cennet ve cehenneme gidincede sonsuz hayat başlamış olur. Kuran-ı Kerimde ahiret ile ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Al-i İmran suresi 56. Ayettir. Bu ayette “İnkâr edenleri ise, dünyada ve ahirette şiddetli bir azabla azablandıracağım Onların hiç yardımcıları yoktur" der.
  Yani Allahı inkar edenin ahrette cezalandırılacağı ve bu azaptan hiçbir şekilde kurtuluşun olmadığı vurgulanmıştır. Yine Al-i İmran suresinin 148. Ayetinde “Böylece Allah, dünya ve ahiret sevabının güzelliğini onlara verdi Allah iyilikte bulunanları sever denilmiştir. Kuranda açık açık ahretin varlığından bahsedilmektedir. Ahiret şüpheye yer bırakmayacak kadar gerçektir ve her canlı bir gün ahrete göç edecektir.
  Ahirette mutlu olmak için dünyada bazı hazırlıklar yapmalıyız. Allahın emir ve yasaklarına itaat etmeli, islamı doğru ve yürekten yaşamalıyız. Kul hakkından sakınmalı, namazlarımızı kaçırmamalıyız ki Allah bizi ahrette Peygamber efendimize komşu kılsın. Ahret hayatımızı mahfetmemek için bu dünyadaki sınavlarımızı başarıyla geçmeli ve Allahın sevdiği kullardan olmaya çalışmalıyız.
  A. Melisa BAĞCI ​