Ahilik Haftası İle İlgili Kısa Yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 6 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ahilik Haftası İle İlgili Yazılar  Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür.

  Ahilik kültürü islami ahlak ve erdemlerin toplum içinde özelikle alış veriş hukukunun adaletle sağlanacağı ve bu doğrultuda kollektif çalışmayı amaçlayan bir kuruluştur. Ahilik kültürü haftası ile ilgili kısa şiirler;

  Yüzyılın ilk yarısından XIX. yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu'da, Balkanlar'da ve Kırım'da yaşamış olan Türk Halkı'nın sanat ve meslek alanında yetişmelerini ve ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan Ahilik; esnaflık ya da ticaret anlayışının ya büyük tekellere ya da bireysel varolma çabalarına terk edildiği günümüzde, insanların ahlaklı yollardan kazanç edebilmesinin tüm ilkelerini ve yollarını yüzyıllar boyu koruyan bir gelenektir.

  Kendine kabul ettiği kurallar içinde ne denli toplumsal bir başarıya imza attığının ve doğru olandan taviz verilmediği sürece her insanın hak ve kazanç sahibi olabileceğinin kanıtlandığı bu esnaf örgütlenmesi sayesinde, dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafın, çıraklık, kalfalık ve ustalık zincirini yok sayarak atılan her adımın geçmişten gelen geleneklere sahip çıkılmamasının bir sonucu olduğunun ayrımına ister istemez varılacaktır.
   


Similar Threads: Ahilik Haftası
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar 2013 Ahilik Haftası Ne Zaman 8 Ocak 2013
Önemli Gün ve Haftalar 2013 ahilik haftası şiirleri 7 Ocak 2013
Önemli Gün ve Haftalar Ahilik Haftasının Anlam ve Önemi 7 Ocak 2013
Önemli Gün ve Haftalar Ahilik Haftasında Neler Yapılır 7 Ocak 2013
Önemli Gün ve Haftalar Ahilik Haftasının Önemi 6 Ocak 2013