Ağvanın Tarihi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZORBEY tarafından 3 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. ağvanın tarihçesi
  ağva tarihi
  ağva tarhi hakkında

  [​IMG]

  Hititler,Frigler,Romalılar ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva Latince bir kelime olup ‘’iki dere arasında kurulmuş köy’’ anlamına gelmektedir.

  M.Ö.7. yy. uzanan tarihin bir takım kalıntılarına Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkündür.Kalem köyde Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları ,Hacılı köyünde 3.yy.4.yy başlarında bulunan Gürlek mağarası,Hisar tepede bulunan kale kalıntısı,Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır.

  Ağva Şile ilçesi sınırlarında kalmakta olup 1992 yılında belediye olan beldedir.Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş tipi teşkil eden bir iklime sahiptir.Kış aylarında 3.000 olan nüfusu yaz aylarında 20.000’e ulaşmaktadır.Bir tarım ve balıkçılık kasabasından,modern ve albenisi olan bir turizm beldesi haline gelen Ağva;İstanbul’a en yakın,doğayı seven ve farklı güzellikleri yaşamak isteyenler için eşsiz bir alternatif sunuyor.Hem denize girmek hemde piknik yapmak isterseniz kilimli ve kadırga koylarına gidebilirsiniz.