Ağva

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 18 May 2009 tarihinde açılan konu 1. Ağva İstanbul'un Şile ilçesine bağlı bir beldedir. İstanbul'a uzaklığı 97 kilometredir ve bir tatil beldesidir. Yeşilçay ve Göksu'nun Karadeniz'e döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kuruludur. Zaten Ağva "iki dere arası" demektir.

  Ağva beldesi Roma Ceneviz Bizans egemenliklerine girmiştir. Osmanlı döneminde önemli bir Rum nüfusu varmış.Milattan önceki yüzyıllarda M.Ö 5. ve 7. yüzyılda Ağva ve yakınlarında yerleşim bulunduğuna dair kanıtlar ele geçmiştir.

  Kalıntılar; Hitit ve Friglerin de bölgede yaşamış olduğunu gösterir. Başta Yeniköy olmak üzere çevre köylerde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulmak mümkündür.

  Ağva'nın tarihte bilinen ilk konukları Hititler olmuştur. Daha sonra Frigler Romalılar Bizanslılar ve Osmanlılar gelmiştir. Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan Ağva'da Hititler'e ve Frigler'e ait kalıntıları ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntılarınımezar taşlarını görmek mümkündür.  Ağva... İstanbul'un yanı başında doğanın bütün hünerlerini sergilediği bir yeryüzü cenneti... Ağva yemyeşil bir ormana yaslanmış masmavi bir denize yüzünü dönmüş iki nehir arasında kalmış bir doğa harikası...

   
 2. Cevap: Ağva

  valla iyi bi tatile ihtiyacım var :f20:
   
 3. Cevap: Ağva

  harika görünüyor.benim de tatile ihtiyacım var..
   
 4. Cevap: Ağva

  istanbula yakın bu kadar güzel bir tatil mekanı olamaz mutlaka gitmek lazım.
   
 5. Cevap: Ağva

  İsmini çok duyduğum ve tam bir doğa cenneti olduğu söyleniyor.Denizle orman içiçe harika bir mekan..
  Bu yaz kısmetse gitmeyi düşündüğüm yerlerden birtanesi..Tanıtımına teşekkürler canım.:f40:
   
 6. Cevap: Ağva

  Birkaç kez gitmiştim.Çok kalabalık gitmek isteyenlere duyurulur :f196:
  Ayrıca çok dalgalı bir denizi var dikkatli olmak gerekir. :f63:

  Fakat gerçekten güzel bir yer :f40:
   
 7. Cevap: Ağva

  ilk defa böyle bi yer duydum wish harika bir yere benziyor:f20::f40: