Ağrının Düşman İşgalinden Kurtuluşu

'Türkiyem' forumunda Elfida tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ağrının kurtuluşu hakkında bilgi
  Ağrının kurtuluş tarihi
  Ağrının düşman işgalinden kurtulması

  Ağrı''nın Kurtuluşu M.Ö. 18. Yüzyıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö.15. yüzyılda Hurri Mitani krallığının kuzey ucunu işgal etmiş olan ve bu topraklarda asıl hakimiyeti Urartular kurmuştur. Kimerlerle başlayıpAğrının Kurtuluşu Pers ve Makedonyalılardan sonra M.Ö. 1. yüzyılda Part ve ŞahlarAğrının Kurtuluşu MoğollarAğrının Kurtuluşu İlhanlılarAğrının Kurtuluşu Kara koyunlular ve Safaviler 16. Yüzyıla kadar Ağrı ve çevresinde hakimiyet kurmuşlardır. 1514 yılında Yavuz Sultan Selim''in Şah İsmail''i Çaldıran meydan muharebesinde yenmesiyle bölge Osmanlıların eline geçmiştir.
  1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında Ruslar tarafından işgal edilmişAğrının Kurtuluşu aynı yıl yapılan Berlin Antlaşmasıyla işgal sona erdirilmiştir.

  1.Cihan Harbi''nin ikinci senesinde düşman birlikleri topraklarımıza girerek hunharca katliamlar yapmışlardır. Esaret ve işgale alışmamış cesur ve imanlı halkımız 15 Nisan 1918 ''de kurtuluş meşalesini Ağrı Dağı''nın doruklarından ateşleyerekAğrının Kurtuluşu özgürlüğünü kazanmıştır.
  Osmanlı dönemlerinde yıllarca sancaktarlık olan Beyazıt Ağrının Kurtuluşu Cumhuriyetle birlikte Vilayet olmuştur. 1927 yılında coğrafiAğrının Kurtuluşu ekonomikAğrının Kurtuluşu nüfus ve ulaşım gibi sebeplerle önce ŞorbulakAğrının Kurtuluşu Karakilise ve karaköse isimleri ile anılan İl Ağrının Kurtuluşu 1938 yılında İl sınırları içinde yer alan ve Türkiye''nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı''ndan esinlenerek AĞRI olmuştur....
  15 Nisan 1918 yılından beri her yıl 15 Nisan günü İl''in düşman işgalinden kurtuluşunun şenlikleri yapılır...