Ağrılarımız Bize Ne Anlatıyor?

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 26 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çene ağrısı: Çenesi ağrıyan kişi aslında karşısındakine, 'Ben seni çiğ çiğ yemek istiyorum' demek ister. Çene ve ağız bölgesinin sembolik anlamı çoktur. Bu bölgelerdeki ağrılar daha çok sevgi nesneleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Çiğnerken, konuşurken insanın ağzında 15-20 kiloya eşdeğer bir basınç oluşur. 'Birisini çiğ çiğ yiyecek' kadar öfkelenen bir insanda; bu basınç 100 kilonun üzerine çıkar. Diş gıcırdatmasında da, duygusal stres tetikleyicidir. Psikiyatrist yardımı gerektirir.
  * Baş ağrısı: Psikolojik baş ağrısında; başını ağrıtan kişilerle ilgili, ikilemli sevgi, öfke ve bağımlılık ilişkisi sorgulanmalıdır.
  * Mide ağrısı: Psikolojik kökenli mide ağrısı özellikle erkeklerde görülür. Bağımlı kişilik yapısı ve psikolojik doyum, beslenme ile ilişkilendirilebilir.

  AŞK ACISI KALBİ AĞRITIR
  * Kalp ağrısı: Heyecanların ve duyguların ifadesi ile kalp arasında bağlantı kurulur. Kişi, karşı cins ile ilgili gereksinim ve çatışmalarını, kalp bölgesi ile daha kolay ifade edebilir.
  * Karın ağrısı: Psikolojik karın ağrısı; karşılanmayan, doyurulmayan ebeveyn ya da onlar yerine geçen sembolik kişilerden sevgi ve ilgi beklentisini ifade edebilir.
  * Bel ağrısı: Bel bölgesindeki psikolojik ağrı; cinsellik ve güç algısı ile ilgili olabilir.

  ÖFKE KAYNAKLI BAŞ AĞRILARI GECELERİ ÇEKİLMEZ OLUR
  * Neden yaşadığımız stres bir süre sonra baş ağrısı olarak ortaya çıkıyor?
  Ruhumuzda biriken gerilimler ve öfkelere psikolojik çözüm üretilemezse bir süre sonra irademiz dışında sinir sistemimiz bozulmaya başlar. Baş ağrısı da bunun sembolik yansıması olur. Psikolojik kökenli ağrılar içinde en sık rastlananı baş ağrılarıdır.

  ÇEŞİT ÇEŞİT AĞRI VAR!
  * Baş ağrısı psikolojik sebeplerden mi kaynaklanır?
  Baş ağrısının bir kısmı fizikseldir. Bir kısmı migren tipidir, bir kısmı küme, bir kısmı da gerilim nedeniyle olan baş ağrısıdır. Tıbbi sebepler çok çeşitlidir. Migren daha çok nörofizyolojiktir, psikolojik kökenli değildir. Psikolojimizi bozan küme baş ağrıları daha çok geceleri sıklaşır ve çoğunlukla erkeklerde görülür. Bu ağrıların fizyolojik bileşkeleri vardır. Tek taraflıdır. Migrende bulantı-kusma sıktır, kümede ise seyrektir. Kimyasal boyutu vardır, melatonin ile ilgilidir. Gerilim tipi baş ağrısı, psikolojik ve davranışsaldır. Duyguların zorlanmasıyla ilgilidir; çevresel ilişkilerden etkilenir.

  KADINLARDA AĞRI ÇOK
  * Ev kadınlarının ve iş kadınlarının ağrı tipleri değişir mi?
  Ev kadınlarında kronik ağrı daha yaygındır.

  * Baş ağrıları kişinin psikolojisini nasıl etkiler?
  Sebebi ne olursa olsun, kişiyi bezdirir, yaşam kalitesini bozar, verimliliğini aksatır, zamanla depresyona yol açar.

  * Kadın ve erkeklerde baş ağrıları farklı mıdır? Hangisi bunu daha kolay atlatır?
  Kadınlarda ağrı da, baş ağrısı da daha fazladır. Bundan, hormonal sebeplerin yanında ataerkil toplum ve algılar sorumludur.

  SUÇLULUK DUYGUSU AĞRILARI ARTIRIR
  * Psikolojik ağrılar hastaya yerleşir mi, yoksa sadece bir sorun olduğunda mı ortaya çıkar?
  Kronik ağrılı hastaların yüzde 43'ünde depresyon tanımlanmış olup, yarısından çoğunda hastalık öyküsü vardır. Kronik ağrılı hastalarda depresyon görülme sıklığı ve yaygınlığı normal nüfusa göre fazladır. Depresif hastalarda da ağrı yakınması sıktır. Ünlü psikiyatrist Freud'a göre psikolojik ağrı, bilinçdışına vuran suçluluk duygusuna bağlıdır. Kronik ağrı hastalarında; acı ve öfkeyle oluşan yaşam öyküsü, çocuklukta ihmal edilmişlik, ortaya konmamış agresiflik vardır.


  Alıntı.