"Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar." kompozisyon ödevi

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. "Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar." kompozisyon ödevi

  "insanın sıkıntısını yürekten paylaşan yalnızca annesidir, diğerlerinin üzülmesi yüzeyseldir" anlamında kullanılan bir sözdür.

  Annelik; kadına kadınlığının taçlandırılması ve hayatı sürdürmenin şerefi olarak bağışlanmış ilahi bir bağıştır.

  Kutsal kitaplarda Ademin eşi olarak anılan Havva ile başlatılır insanlığın çoğalması Peki, Havva ne demek? Havva; hayatı olan demek..

  Alman şairi Goethe “kucağında çocuk taşıyan bir anneden daha saygıdeğer kimse yoktur demektedir. Bundan değil midir ki türkülerde yükselen feryatlar “ana, ana diye inlemektedir.
  Gurbet sevilenden uzakta olmaktır. Gurbeti anlatan türküler ve şiirlerin ortak temalarının başında anne hasreti gelir. Gurbetin elemiyle ağlayan kişi bile anasına açar yüreğini:

  “Geceler yarim oldu
  Anam anam garibem
  Ağlamak karım oldu
  Anam anam garibem

  diyen garip burada durmaz. Onun yaralarını, gurbetin acılarını dindirmek için gelen doktor çare bulamaz onun derdine O, ancak mucizevi anne şefkatinin beklentisi içindedir.O yüzden şöyle haykıracaktır.

  “Bayram gelmiş neyime
  Anam anam garibem
  Kan damlar yüreğime
  Anam anam garibem
  Yaralarım sızlıyor
  Anam anam garibem
  Doktor gelmiş neyime
  diyecektir.

  Ne yazık ki küresel ve yerel savaşlarda evlatlarını ölüme sürüklediği annelerden özür dilemek niyetinde değil “dünya Bırakın, bırakalım, anneler evlat acısı görmeden tamamlasın ömürlerini Çocuklarının acısını görmemek her günü anneler gününe dönüştürecektir. Bırakalım anneler artık sadece hayata getireceği çocuğun sancısını çeksin Hayatın sancısını, ölümün ve ayrılığın değil
  Mehmet Çelik