Ağlamak Abdesti Bozar mı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 12 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ağlamak Abdesti Bozar mı diyanet
  dinimizde abdestliyken ağlamanın hükmü nedir abdest bozulurmu

  Cevap: Ağlamak Abdesti Bozar mı?

  Göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayius-Sânayide yazılıdır. (Ahmed ŞAHİN)

  Bir göz hastalığından dolayı gözleri sulanan kimselerin abdesti bozulur. Bir hastalığa bağlı olmayarak gelen akıntılar ise, abdesti bozmazlar. Meselâ, ağlama ve çok gülmekten dolayı akan gözyaşı veya havanın soğukluğu sebebiyle burundan gelen akıntı abdesti bozmaz. Bunlar abdestle ilgili olanlardır. Bir de ağlamaktan dolayı namazın bozulma durumu vardır.

  Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek. Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur.

  Şafii mezhebine göre; Gülmek, ağlamak, üflemek, inlemek, aksırmak, Öksürmek ve esnemek gibi şeyleri kasten yapınca iki harf çıkarsa, namaz bozulur. İrâde dışı yapınca çıkan sesin, toplamı altı kelimeyi geçmezse namaz bozulmaz.  Cevap: Ağlamak Abdesti Bozar mı?

  Namazda dünyevi bir şeyden dolayı olursa abdesti de namazı da bozar. Ama namaz dışında olursa abdeste zararı olmaz.