Ağızda oluşan mantara ne iyi gelir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda çirkinördek tarafından 16 Oca 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ağız mantarının tedavisi nasıl yapılır?
  Genelde ilaç tedavisi uygulanan ağız mantarı, uzun süreli yaşanan bir rahatsızlık değildir. Ortalama 1 hafta içerisinde geçmekte ve ağzı eski sağlığına kavuşmaktadır. Ağız mantarının tedavisi kadar tekrar ortaya çıkmamasını engellemek için birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yani burada iş biraz da kişinin kendisine düşmektedir. Bunun için kişi beslenmesine dikkat etmeli ve bol vitaminli yiyecekler ile beslenmelidir.
  Diğer yandan ağız içerisine zarar verecek sert yiyeceklerden kaçınmak yine ağız mantarını engelleyen hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra ağız mantarına iyi gelen bazı bitkiler mevuttur. Bu bitkiler arasında;
  Oregano yağı,
  Karanfil yağo,
  Çay ağacı yağı,
  Sarımsak,
  Altın mühür,
  Hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. Ağız mantarı ile karşı karşıya kalan kişiler bu bitkilerden herhangi biri ile mantar oluşumunun gerçekleştiği bölgelere tedavi yapabilir. Hatta düzenli bir şekilde kullanılan bu bitkilerden biri ile ağızda oluşan mantarları kısa süre içerisinde yok etmek mümkündür. Tedavi aşamasında ilk olarak yapılması gereken her şeyden önce düzenli bir tedavi uygulaması ve dengeli beslenme olmaktadır.